Partüküllü Yağ ile Normal Yağ Arasındaki Fark

Okunuyor Partüküllü Yağ ile Normal Yağ Arasındaki Fark

Partüküllü yağ ile normal yağ arasındaki fark birçok insan tarafından merak ediliyor. Normal motor yağı, motorlu taşıtlarda motorun çalışan parçaları için kaygan bir yağ tabakası oluşturarak ön plana çıkar. Bu durum yüzeylerin aşınmasını engellemektedir. Motorun içerisinde çalışan parçalar bu yağ ile temizlenir. Partiküllü motor yağının ne olduğu hakkında kısaca bilgi verelim. Partiküllü motor yağı, dizel araçlarda kullanılan partikül sistemine has bir şekilde tasarlanmış yağ türüdür. Partiküllü motor yağı performans arttırıcı ve ince niteliğe sahiptir. Dizel yakıtın yanması benzine göre daha zor olduğundan, piston hareketi partikülsüz araçlarda daha fazla olur. Bu durumda sürtünme performansı en yüksek değerde olur. Dizel partikül filtresi de bu yüzden vardır.

Partüküllü yağ ile normal yağ arasındaki fark hakkında bilgi verelim. Partiküllü motor performansı, partikülsüz araçlardan daha fazladır. Çünkü partiküllü motor yağı performans artırıcı niteliğe sahiptir ince olması da bu duruma sebeptir. Partikül yağı daha çok dizel araçlarda kullanılırken, normal yağ tüm araçlarda kullanılır. Partikül yağın tıkanması daha yüksek ihtimalken, normal yağda bu oran daha azdır. Partiküllü yağda normal yağa göre sorun yaşanma oranı daha yüksektir. Partikül yağlar mutlaka tıkanırken, normal yağda böyle bir durum her zaman için mümkün değildir.

Partikülsüz Araca Partiküllü Yağ Koyarsak Ne Olur?

Partüküllü yağ ile normal yağ arasındaki fark konusuna bir açıklık getirmişken, diğer konuya geçebiliriz. Partikülsüz araca partiküllü yağ koyarsak ne olur sorusunun yanıtını öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz. Uzun ya da kısa vadede bu durum büyük masraflara yol açabilir. Partikülsüz araca partiküllü yağ koymanız, partikül filtresinin çok kısa sürece tıkanmasını sağlayabilir. Aracınızın fabrika yağı da partiküllü olmayabilir. Partikül şart olan bir şey değildir ve yağın ekstra bir özelliği olduğu iddia edilmektedir. Fakat biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi partikülsüz aracınıza partiküllü yağ koymamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Partüküllü Yağ ile Normal Yağ Arasındaki Fark

Partüküllü Yağ ile Normal Yağ Arasındaki Fark

Partiküllü Yağ Özellikleri

Partüküllü yağ ile normal yağ arasındaki fark konusuna değinmişken, partiküllü yağ özellikleri hakkında da bilgi verelim. Dizel ve benzinli motora sahip araçlarda egzoz emisyon değerini azaltmak adına kullanılan partikül yağları verimliliği korumaya çalışır. Uzun süre sağlıklı bir biçimde motoru çalıştırmak amacı ile üretilen partikül yağ büyük oranda tercih edilir.

Düşük küllü yüksek performans özelliği bulunan partiküllü yağ, daha çok dizel araçlarda tercih edilmektedir. Oksidyona bağlı biçimde yağın kalınlaşmasını ve bozulmasını önleyen partikül yağ, yüksek sıcaklıkta problemsiz bir biçimde performans sağlar. Dizel motorlu araçlarda tercih edilen partikül filtreleri araç sağlığına katkı sağlar. Dünya genelinde ve ülkemizde büyük oranda tercih edilen partikül yağ, motor sağlığı içinde performans gösterir. Dizel bir araç kullanıyorsanız, tercihiniz normal yağdan ziyade partikülsüz yağdan yana olmalı.

 

Yorum Yap