Peugeot 306 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Peugeot 306 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un c segmenti modeli olan 306 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Peugeot 306 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Peugeot, günümüzde dünyanın en büyük 2. otomobil üreticisi konumda bir firmadır. Otomobilleri tasarım olarak her zaman çağının ötesinde olmuştur. 306’da bunlarda bir tanesidir. 1993 yılında satışa sunulan 306, 2002 yılında üretimden kaldırılarak yerini 307 modeline bırakmıştır.

Peugeot 306 Nasıl Bir Araba?

306’nın ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum. Yolda gördüğümüz zaman of arabaya bak diye söylerdik kendi kendimize. Gerçekten de tasarım, konfor ve ekonomi olarak çok güzel bir otomobildir. Diamond, Griffe, Platinum, Roland Garros, XN, XR, XS ve XT donanım paketleri vardır. XT ve Platinum en full donanımlı olanlarıdır. “ABS, iki hava yastığı, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. 306’da 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. 306 üretilirken aerodinamik yapısı mühendisler tarafından çok ince detaylandırılmıştır. 306’da 3 vr 5 kapılı hatchback, sedan ve station wagon kasa tipleri bulunmaktadır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : 1993 – 1998 yılları arasında satılmış ancak çok tercih edilmeyen bir motor olmuştur. 75 beygir ve 111 Nm tork güç üretmektedir. Öyle çok performanslı motor olduğu söylenemez. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Zaten Peugeot bu motoru revize ederek daha sonra pek çok modelinde kullanmaya devam etmiştir. 98 beygir ve 137 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslıdır. Şehir içinde 9.2, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

1.8 Benzinli : Yine tercih edilen motorlardan bir tanesidir. 110 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslı bir motordur. LPG ile doğru kit ve usta bir işçilik karşılığında uyumludur. Ya değilse bu motor LPG’de sorunlar çıkartabilmektedir. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

2.0 GTI : Tek kapılı diye tabir üç kapılı Peugeot 306’larla birlikte satılmış bir motordur. 163 beygir ve 193 Nm tork güç üretmektedir. Ayrıca bu motorlar ile birlikte 6 ileri manuel şanzıman seçeneği de gelmiştir. Şehir içinde 13.6, şehir dışında 7.1 litre yakıt tüketimi vardır.

Peugeot 306 Kullanıcı Yorumu

Parama göre araba bakarken, internette herkes Peugeot’un sorunlu bir araba olduğunu söyleyip duruyorlardı. Bende temiz bulduğum ilk sahibinden bir 306 aldım ve 5 yıldır kullanıyorum. Gayet konforlu ve memnunum. İlk olarak arabanın ön tarafının genişliği güzeldir. Ancak arka diz mesafesi bir c segmenti otomobile göre dardır.  Hatchback olanlarının bagaj hacmi dardır. Ama sedan kasaların bagajı oldukça geniştir. Ses yalıtımı çok güzel bir arabadır. Zaten motoru çok sessiz çalışan bir motor olduğu için yolda giderken motor sesini hiç duymuyorsunuz. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan motor performansı güzeldir. Örneğin yokuş yukarı çıkarken bir ışıklarda durdunuz ve kalkerken rahatlıkla ivmeleniyor. Uzun yolda ise yol tutuşuna hayran kalırsınız. Ben bu kadar üstün bir yol tutuş gerçekten beklemiyordum. 160 – 170 ile giderken bile en ufak bir titreme veya sallanma olmuyor. Yukarıda da söylediğim gibi arabanın tasarımı buna göre yapılmış. Frenleri gayet güçlüdür ve 306’yı kısa mesafede durdurabilir. Kliması buz gibi yapar.

Peugeot 306 Alınır Mı?

Evet gerçekten parasına göre alınabilecek en iyi otomobillerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Kronik sorunu bulunmuyor. Yedek parçaları hem ucuz hem de çok kolay bulunabiliyor. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da satılmayacak arabalardan değil. Ancak bu arabalar sportif görüntüsü nedeniyle gençlerin elinde çok haşat oldular. Almadan önce geçmişini bildiğiniz ve temiz kullanılmış bir tanesini almanızı tavsiye ederim.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap