Proton 415 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Proton 415 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un 415 modeli nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Proton 415 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

415’i anlatmaya başlamadan önce tarihinden biraz bahsetmek istiyorum. 1962 yılında Malezya devleti kendi otomobillerini üretmek için kolları sıvadı. Ancak sıfırdan bir otomobil üretmek yerine adını duyurmuş dünya devlerinden teknoloji transfer etme yolunu seçtiler. Bunun için başta Japon Mitsubishi olmak üzere Citroen ve Honda gibi markalardan teknoloji transferi yaptılar. 415 içinde Mitsubishi’nin lancer modeli baz alındı. Ülkemizde 1998 ile 2000 yılları arasında satılan 415, 1988 ile 1991 yılları arasında Mitsubishi Lancer baz alınarak üretilmiştir. Yani alacağınız bir 415, 1991 Lancer’in daha donanımlı hale getirilmiş olanı olacaktır.

Proton 415 Nasıl Bir Araba?

Yukarıda 1991 model Lancer baz alınarak üretildiğinden sakın 415’in eski bir otomobil olduğunu düşünmeyin. Markalar ürettikleri bir platformu 20 yıldan uzun süre kullanmaktadır. O yüzde buna fazla takılmayın. 415 oldukça kaliteli ve sorunsuz bir otomobildir. Türkiye’de GLSi donanım paketiyle satılmıştır. ABS, klima, dört cam otomatiği, hidrolik direksiyon, elektrikli aynalar gibi özellikleri vardır. Motoru birebir Mitsubishi motorudur. 90 beygir ve 120 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. 415’in otomatik ve 5 ileri manuel vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Ayrıca seda ve 5 kapılı hatchback kasa tipleri de mevcuttur.

Proton 415 Kullanıcı Yorumu

İki yıl boyunca kullanıp sattığım bu araba hakkında detaylı bir açıklama yapmak istiyorum. Çevremde herkes alma, parçasını bulamazsın. Alsan geri satamazsın deyip duruyordu. Ama ben malum kuş serisi veya bir reno 9 almaktansa bunu almayı tercih ettim. İlk olarak gayet konforlu ve geniş bir otomobildir. C segmenti bir araç olduğu için arka diz mesafesi yeterlidir. Ön göğüs, torpido ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli plastik malzeme kullanılmıştır. Koltukları oldukça rahattır.  Kliması sıcak yaz aylarında arabanın içini kısa sürede buz gibi yapar. Frenleri çok güçlüdür ve kısa sürede arabayı durdurabilir. Manevra kabiliyeti parasına göre otomobiller içinde en iyilerden bir tanesidir. Köy yollarında kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü altı yere yakın olduğu için çabucak altını çarpıyor. Motor performansı idare eder. Şehir içinde ara hızlanmaları orta seviyede. Ancak yüksek devirlerde kullanmak gerekiyor. Uzun yolda ise motor ve yol sesini içeriye alıyor. Yalıtımı biraz zayıf diyebiliriz. Yol tutuşu da çok iyi olmasa da idare eder işte.

Proton 415 Alınır Mı?

Yedek parça konusunda hiç bir sıkıntınız olmasın. Motor ve mekanik aksam parçaları Mitsubishi olduğu için kolaylıkla bulunabiliyor. Ayrıca parçaları çok pahalı da değil. Ben aldıktan sonra çevremde çok kişi bunu nasıl satacağımı soruyordu. Fiyatını çok abartmadan ortalama piyasasından bin lira aşağısına 2 gün içinde sattım. Yani satılmayacak araba yoktur.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap