Radyatör Fan Motoru Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Radyatör Fan Motoru Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Radyatör fan motoru nedir ve ne işe yarar? Fan motoru arıza yaparsa ne olur? Fan motoru nasıl çalışır? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız. 

Otomobillerimizin soğutma sistemleri özellikle yaz aylarında çok önemlidir. Fan motoruda soğutma sisteminin bir parçası olup çok önemlidir. Fan motorunun görevi radyatör üzerinde bulunan sıcaklığı azaltmaktır. Eğer aracınızın fan motoru arıza yaparsa, bu motorun hararet yapmasına neden olur. Eğer zamanında fark edilmezse önce üst kapak contası yanar, ardından motor içerisindeki parçalar zarar görüp motoru değiştirmeniz gerekebilir. Bu sebeple aracınızın fan açmıyorsa hemen çözülmelidir.

Radyatör Fanı Nasıl Çalışır?

Aracınızın motor soğutma sisteminde bir çok müşür, yani sensör bulunmaktadır. Aracın motorunda ısınan su soğutulmak üzere radyatöre gönderilir. Radyatör sıcaklığı 85 dereceye ulaştığı zaman fan müşürü bunu algılar ve fanın çalışması için komut gönderir. Aracınızın su sıcaklığı 80 ile 100 derece arasına geldiğinde fan açması gerekir. Fanın çalışması için gerekli komut fan müşürü tarafından verilir. Fan motoru çalıştığı zaman radyatörde bulunan sıcaklığı radyatörden uzaklaştırmalıdır.

Fan motorunun üfleme yönü, radyatöre doğru değil, tam tersi istikamette olmalıdır. Buradaki amaç radyatör çevresinde bulunan sıcak havanın radyatörden uzaklaştırılmasıdır. Bunun için aşağıdaki resmi inceleyiniz.

Radyatör Fanı Üfleme Yönü

Radyatör Fanı Üfleme Yönü

Radyatör Fanı Arızası Belirtileri

Aracınızın radyatör fanı arıza yaptığı zaman bunu mutlaka hissedebileceğiniz belirtiler vermektedir.

1- Motor Arıza Lambasının Yanması

Beyinli diye tabir edilen motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi bulunan araçlarda radyatör fanı çalışmazsa, bunu aracın bilgisayarı hemen algılar ve sürücüye bir şeylerin ters gittiğini haber vermek için motor arıza lambası yanar.

2- Aracın Hararet Yapması

Özellikle sıkış ve dur kalklı yollarda aracınızın harareti yükseliyorsa büyük ihtimal fan motoru çalışmıyordur. Çünkü hızlı giderken radyatör çevresindeki sıcaklık arabanın hızıyla birlikte önden gelen havayla uzaklaştırılır. Ancak sıkışık trafikte ve dur kalklı yollarda ön taraftan rüzgar gelmediği için radyatör fanı uzaklaştırır. Eğer fan çalışmazsa radyatör sıcaklığı artar ve aracınızın hararet yapar.

3- Fan Pervanesinin Dönmemesi

Aracınızın motorunu çalıştırın. Hararet normal çalışma sıcaklığına geldiği zaman kaputu açın ve fana bakın. Motor ısınmasına rağmen fan dönmüyorsa fan motoru arızalanmış olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise radyatör fanının dönmesini engelleyecek bir şey olup olmadığını kontrol etmektir.

Fan Motoru Nasıl ve Ne Kadar Fiyata Değiştirilir?

Fan motoru çok ucuz bir parça değildir. Fiyatları aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de ortalama 250 ile 800 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca bir oto elektrik ustası 100 lira işçilik ücreti karşılığında fan motorunu kolaylıkla değiştirecektir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap