Radyatör Hortumu Neden Büzüşür ve İçine Neden Çöker?

Okunuyor Radyatör Hortumu Neden Büzüşür ve İçine Neden Çöker?

Radyatör hortumu büzüşmesi neden olur? Radyatör alt hortumu ve üst hortumu neden büzüşür? Radyatör hortumu neden içine çekilir? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız. 

Aracınızın motorunda sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan sıcaklık motor soğutma suyu tarafından soğutulur. Ancak ısınan su da radyatöre gönderilerek ısısı düşer. Motor ile radyatör arasında sıcak suyu taşıyan hatta radyatör hortumu adı verilir. Radyatör hortumu alt ve üst olmak üzere iki tanedir. Radyatör hortumu şişmesi ne kadar önemliyse, hortumun içine çekilmesi de o kadar önemli bir sorundur. Eğer kaputu kaldırdığınızda radyatör üst veya alt hortumu içine çökmüş ise bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmektedir. Eğer radyatör hortumu içine çökmüş ise sizde buna zamanında müdahale etmezseniz, motor soğutma suyunun sirkülasyonu engellenmiş olur. Bu da aracınızın motorunda ciddi hasarlara yol açabilir.

Radyatör Hortumu Neden Çöker?

Radyatörü hortumu yapısı itibariyle sert bir malzemeden yapılmıştır. Şişmeye ve büzülmeye karşı dayanıklıdır. Ancak tüm bunlara rağmen hala içine çöküyorsa mutlaka bir sorun var demektir. İşte radyatör hortumunun içine çekilmesinin sebepleri;

1- Radyatör Kapağının Arıza Yapması

Radyatör kapağı aracın soğutma sistemi açısından çok önemli bir parçadır. Motor sıcaklığı 90 dereceye ulaştığı zaman radyatör içerisindeki basıncın azaltılması için bir çeşit valf olan kapak açılır ve basınç yedek su deposuna (genleşme kabı) gönderilir. Böylelikle radyatör içerisindeki basınç sürekli olarak kontrol altında tutulmuş olacaktır. Eğer radyatör kapağı arıza yaparsa, radyatör içerisindeki basınç tahliye edilemez. Motor vakum yapacağı için hortum içine çökecektir.

2- Radyatörün Tıkanması

Radyatör içerisinde küçük borular bulunmaktadır. Bu borular arasında su geçerek soğur. Ancak özellikle radyatör içerisinde şebeke suyu kullanılması radyatör içerisinde korozyona neden olur. Zamanla radyatör tıkanabilir. Bu durumun önüne geçmek için yaz kış mutlaka antifriz kullanmanız gerekmektedir. Eğer radyatörün bir bölümü tıkanırsa negatif basınç oluşabilir ve bu da radyatör hortumunun büzüşmesine neden olabilir.

3- Genleşme Kabı (Yedek Su Kabı) Hortumunun Tıkanması 

Motor ısınınca motor içerisindeki basınç genleşme kabına gönderilerek giderilir. Ancak genleşme kabı hortumu tıkalı olursa motor soğudukça, radyatöre gitmesi gereken su geri gidemez. Bu da bir vakum oluşturarak radyatör hortumunun içine çökmesine neden olacaktır.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap