Renault 21 Concorde Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Renault 21 Concorde Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Renault 21 serisinin en donanımlı versiyonu olan concorde nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 21 Concorde kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault’un bir dönemler en lüks otomobili olan 21 Concorde, Türkiye’de üretilmiş bir modeldir. D segmenti olan Concorde 1991 ile 1996 yılları arasında üretilmiş ve satılmıştır. Bu araba başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere pek çok kurumda makam arabası olarak kullanılmıştır. Renault 21 serisinin en boşu Optima, onun bir üstü Manager en donanımlı olanı ise Concorde modelidir.

Renault 21 Concorde Nasıl Bir Araba?

Renault 21 Concorde 2.0 motor ile üretilmiştir. 1994 yıllına kadar olanları karbüratörlü, 1994 yılından sonra ise enjeksiyonlu motor olmuştur. 2.0 litre hacimli motor 105 beygir ve 160 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup gayet performanslıdır. Şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. Donanım olarak ise “hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği, yol bilgisayarı” gibi özellikleri vardır.  Concord’un 5 ileri manuel vitesi vardır. Bir dönem Fransa’da otomatik şanzımanlı olanları satılsa da bunlar Türkiye’ye getirilmemiştir.

Renault 21 Concorde Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar param varken neden daha kaliteli ve konforlu bir otomobil almayım diye Concorde almıştım. İlk olarak içinden başlayacak olursak oldukça kaliteli bir iç yapı ve malzeme kalitesine sahiptir. Ön tarafı oldukça geniştir, arka diz mesafesi muhteşemdir. Uzun boylu birisi bile rahatlıkla oturabilir. Koltuklarında kadife kumaş kullanılmıştır. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli malzeme vardır. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalsa da uzun yol ve yüksek hızlarda bu açığını kapatıyor. Oldukça oturaklı bir araba olduğu için yol tutuşu güzeldir. Sert virajlarda bile arkasını kolay kolay savurmuyor. Süspansiyonları çok yumuşaktır. Kasislerden geçişlerde çok fazla hissettirmez. Frenleri gayet başarılıdır. Hatta fiyat/performans olarak baktığınızda en güçlü frenlere sahip bir otomobildir. Concorde için bugün Renault Talisman ne ise o zamanına göre o gözle bakabilirsiniz.

Renault 21 Concorde Alınır Mı?

Şimdi yerli üretim bir Renault’un parçaları ne kadar pahalı olabilir ki diyeceksiniz ama gerçekten parçaları çok pahalıydı. Motor ve yürüyen gibi mekanik aksam parçaları o kadar pahalı değil. Ancak kaporta aksamının parçaları çok pahalı. İkinci el piyasası çok yavaştır. Ayrıca 2.0 motor olması sebebiyle insanlar bu arabaya fazla yakıt tüketir diye kötü gözle bakıyor. Yedek parça bulma konusunda sıkıntınız olmasın. Her ne olursa olsun bir Tofaş, Lada almaktansa Renault Concorde almak çok daha mantıklı diye düşünüyorum.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap