Renault 9 Broadway Nasıl Araba, Alını Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Renault 9 Broadway Nasıl Araba, Alını Mı? Kullanıcı Yorumları

90’lı yıllarda Türkiye’nin en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesi olan Renault 9 Broadway nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Broadway kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Oyak – Renault ortaklığı ile 1985 yılında Türkiye’de üretilmeye başlamıştır. Bugün Megane nasıl bir otomobilse o zamanlar Broadway’de aynı otomobildi. 1985 ile 1993 yılları arasında birinci nesil üretilmiştir. 1994 yılında makyajlı kasa Broadway üretilmiş, 1997 yılında ise 2. nesil kasaları üretilmiştir. 2000 yılında satıştan kaldırılmıştır. Satıldığı tüm süreler boyunca Türkiye’nin en çok satılan modellerinden bir tanesi olmuştur. Hala daha çok güçlü bir ikinci el piyasası vardır.

Renault 9 Broadway Nasıl Bir Araba?

1985 ile 2000 model arasında donanım olarak neredeyse hiç bir fark yoktur. Ama bu arabalar donanımlı ve konforlu olması için değil, sorunsuz bir şekilde her yolda kullanılması için üretilmiştir. Gerçekten çok ekonomik ve sağlam bir otomobildir. Donanım olarak elektrikli ön camlar tek özelliğidir. Ancak direksiyonu hidrolik olmayan direksiyonlar arasında en hafiflerden bir tanesidir. Broadway’in çok bilinmese de otomatik viteslisi bulunmaktadır. Ama genelde 5 ileri manuel vites ile satılmıştır. Reno 9 önden çekişli bir otomobildir. B segmenti olup sadece sedan kasası üretilmiştir. Ayrıca GTD adı altında bir dönem dizel motorlusu bile satılmıştır. En çok tutulan model GTE olanıdır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak, 1.4 benzinli motoru 72 beygir ve 104 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 9, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketmektedir. 1997 yılından sonra 1.4 RNİ adı altında tek nokta enjeksiyonlu motorlara geçilmiştir.

Yeni kasa diye tabir edilen 2. nesir Renault 9 Broadway

Yeni kasa diye tabir edilen 2. nesir Renault 9 Broadway

Renault 9 Broadway Kullanıcı Yorumu

Benimde yıllarca kullandığım bir otomobildir. İlk olarak içinden bahsedecek olursak, ön göğüs ve kapı kollarında kaliteli malzeme kullanılmıştır. Tofaş gibi ön göğsü kolay kolay çatlamaz. Koltukları orjinalde kadife döşemedir ve çok rahattır. Arka diz mesafesi oldukça geniştir. Bagaj hacmi de B segmenti arabalar inde en genişlerden bir tanesidir. Kapı içlerinde de kadife kumaş bulunmakta. Broadway, tam bir keçi gibi arabadır. Onun öyle çıkamayacağı yol, tırmanmayacağı tepe bulunmamakta. Altının yere yüksek olması onu köy yollarında rahat kullanılmasını sağlıyor. Ancak arkasına bir kaç kişi oturur ve bir de bagaja biraz yük atarsanız arka amortisörleri yumuşak olduğu için yere çöküyor. Köyden gelen bir broadway gördüğünüzde burnu havada gitmesinin sebebi budur. Bana göre en kötü yönü hararet sorununun olması. Yazın arabada 3-4 kişi varken uzun bir rampa tırmanıyorsanız hararet yapıyor. Ancak bu sorun daha güçlü bir fan ve radyatör takılarak aşılabiliyor.

Renault 9 Broadway Alınır Mı?

Fiyatlarına baktığınız zaman aslında değmeyecek bir ikinci el piyasası var. Tamam çok sorunsuz ve yedek parçası bol bulunan bir araba. Ama bu onun bu kadar pahalı olmasını gerektirmiyor. Ucuz bir tanesini alabilirsiniz. Ancak 2021 yılı itibariyle ortalama 30 bin lira bu araba bana göre verilmez. Şunu ekleyim ikinci el piyasası çok güçlüdür. Muhtemelen satışa çıkardığınız hafta satılacaktır.

Yorum Yap