Renault 9 Fairway Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Renault 9 Fairway Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Renault’un 9 serisinin en lüks otomobili olan Fairway nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayruca Renault 9 Fairway kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, 9 Broadway ile Türkiye’de satış rekorları kırıyordu. Bu başarıyı daha üst bir noktaya taşımak isteyen Renault 1993 yılında 9 serisinin en lük modeli olan Fairway’i piyasaya sürdü. Ancak Broadway kadar tutulmayınca  1996 yılında satıştan kaldırdı.

Renault 9 Fairway Nasıl Bir Araba?

B segmenti sedan bir otomobil olan Fairway aslında her bakımından broadway’den daha üstün bir otomobildi. Kadife koltukları, kadife kapı içi döşemesi, elektrikli ön camlar, gövde rengi tamponlar gibi özellikleri vardı. Ayrıca motor olarakta güçlüydü. 1.4 litre hacimli broadway’in tersine fairway’de 1.6 litrelik 92 beygir ve 125 Nm tork güç üreten karbüratörlü motor kullanılmıştı. Tasarım olarak arkadan bakıldığında broadway ile aynı olmasına rağmen ön tarafından farlarda sellektörler için ayrı bir alan yapılmıştı. Yani Fairway’in farlar daha uzun bir yapıya sahiptir.

Renault 9 Fairway Kullanıcı Yorumu

Fairway ilk çıktığı yıllarda, broadway’e göre daha pahalı bir üstün otomobildi. Ancak 1.6 litrelik motora sahip olması nedeniyle çok fazla tutulmamıştır. Çünkü şehir içinde 12, şehir dışında ise 8 litre yakıt tüketimi vardır. O kadar seri bir otomobildir ki gaza yüklendiğiniz anda fırlar gider. Bir anda 0 dan 100 km’ye çıkıverir. Zaten fabrika verilere göre 0-100 aralığı 12 saniyedir. Bu serilikte kasasının hafif, motorunun güçlü olması yatar. Ancak frenleri çok zayıftır. Çok defa kaza atlatmışlığım var. Yol tutuşu da çok üstün değil. Virajlara girerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle arkasında oturan kimse yoksa hemen savuruyor. Önden çekişli ve güçlü motoru onu keçi gibi bir otomobil yapıyor. Bir keresinde hiç bir arabanın çıkmadığı tepe fairway ile çıkmıştık ve çevredekiler bize buraya nasıl çıktınız diye sormuştu.

Renault 9 Fairway Alınır Mı?

Tüm bunlar göz önüne alındığında broadway’den aşağı kalır tek yanı yakıt tüketiminin biraz fazla olması. Onun dışında her türlü üstün bir otomobil. Fiyat olarak ta broadway’e göre çok ucuz. Bence alınıp güzel kullanılabilir.

Yorum Yap