Renault Clio 1 (1992-1998) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Renault Clio 1 (1992-1998) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Renault Clio serisinin ilki Clio 1 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Clio 1 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Clio efsanesi 1992 yılında doğmuştur ve halen daha günümüzde satılmaya devam etmektedir. Clio 1 1992 ile 1998 yılları arasında üretilmiş ve satılmıştır. Daha sonra yerini Clio 2’ye bırakmıştır.

Renault Clio 1 Nasıl Bir Araba?

Clio ilk üretildiği günden bu zamana kadar her zaman en çok tutulan otomobil modellerinden bir tanesi olmuştur. Clio 1, 1992 yılında Türkiye’de satılmaya başladığında tasarım olarak o zamanlarda en iyilerinden bir tanesiydi. Donanım olarak “RN, RNA, RT, RTA” paketleri vardır. En full donanım paketi RT’dir ve bu pakette “klima (opsiyonel), hidrolik direksiyon, elektrikli ayna ve otomatik ön camlar gibi özellikler vardır. İlk başlarda karbüratörlü motorla satılmaya başlanan clio 1 1994 yılından itibaren tek nokta enjeksiyonlu “energy” motorlar ile satılmaya devam etmiştir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.2 Benzinli : Aslında bu motorlu Clio 1 Türkiye’de resmi olarak satılmamıştır. Ancak gümrük girişi olanları vardır. Bu motor 55 beygir ve 84 Nm tork güç üretmektedir. Yanılıpta bu motora sahip bir clio 1 alırsanız hayatta motor parçalarını bulamazsanız.

1.4 Benzinli : En çok tutulan motordur. 75 beygir ve 107 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup gayet performanslıdır. Benim sahibi olduğum clio 1’de bu motorsa sahip olanlarındandı.

1.8 RSi : Tamamı tek kapılı olanlarda yer almaktadır. Peugeot 106 GTI’a rakip olarak çıkarılmıştır. 109 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. Clio 1’in kasasının hafif olması nedeniyle resmen arabayı uçurmaktadır. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 11, şehir dışında ise 7 litre yakıt tüketmektedir.

Clio 1’in 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Clio 1’in kronik sorunu sürekli olarak şarj kayışını kopartmasıdır. Fabrikasyon bir hata nedeniyle neredeyse her Clio 1 alternatör kayışı kopartır.

Renault Clio 1 Kullanıcı Yorumu

Geçtiğimiz yıl 6 ay kadar bunlardan bir tanesinin sahibi oldum. İlk olarak dışardan küçük gibi görünse de ön tarafı gayet geniş bir otomobildir. Ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde kullanılan malzeme kalitesi kötü. Yılların da verdiği yıpranmayla çatlama yapıyor. Diğer otomobillere göre biraz  yüksekte gidiyorsunuz. Benim Clio 1’im her ay mutlaka bir defa şarj kayışı koparırdı. Yakıt olarak ortalama seviyelerde. Motor performansı gayet güzel. Şehir içi ara hızlanmaları, dik yokuşlarda ivmelenmesi güzeldi. 150 km/s hızın üstüne rahatlıkla çıkabiliyor ama ben sizin 120’yi geçmemenizi öneririm. Çünkü yol tutuşu çok zayıf. Virajlarda çabucak arkasını savurabiliyor. Arka diz mesafesi çok dar. Bagaj kapasitesi küçük. Zaten küçük olan bagajına birde LPG tankı girince neredeyse hiç yer kalmıyor.

Renault Clio 1 Alınır Mı?

Bu araba tam bir şehir içi arabası. Yedek parçası bol ve kolayca bulunabiliyor. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da güzel. Bana göre şöyle temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir.

Yorum Yap