Renault Fluence Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Renault Fluence Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Renault’un c segmenti sedan otomobili Fluence nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Fluence kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault Megane 2’nin üretiminden sonra Megane 3 modeline geçmişti. Ancak Megane 3 sadece  hatchback olarak üretildiği için sedan c segmentinde bir otomobil üretmetmesi gerekiyordu. Bu sebeple 2010 yılında yeni modeli olan fluence’yi satışa sundu. Fluence 2010 ile 2016 yılları arasında Türkiye’nin en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesi olmuştur. Daha sonra yerini Megane 4’e bırakmıştır.

Renault Fluence Nasıl Bir Araba? 

C segmenti kompakt sınıfta yer alan Fluence 2010 yılında Türkiye fabrikasında üretilmeye başlamış, 2013 yılında makyajlanmıştır. Donanım olarak “Authentique, Bold Edition, Business, Dynamique, Elegance, Expression, Extreme, Extreme Edition, Icon, Joy, Privilege, Touch, Touch Plus” paketleri vardır. ABS, dijital klima, 4 hava yastığı, elektrikli aynalar ve camlar, ESP gibi pek çok özelliğe sahiptir. 3 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.5 DCi : Türkiye’de en çok satılan motor seçeneğidir. Satılan her 100 Fluence’den 90 tanesi 1.5 dci dizel motora sahiptir. İki farklı güce sahip olanı vardır. Bunlardan birincisi 90 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. İkincisi ise 110 beygir ve 151 Nm tork güce sahiptir. eğer bir Fluence alacaksanız dizel olanını tercih etmenizi tavisye ederim.

1.6 Benzinli : 1.6 litre hacminde 16 valf olan motor 110 beygir ve 151 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olan bu motor şehir içinde 9, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketmektedir. Çok uzun ömürlü ve sağlam bir motordur. Oldukça da performanslıdır.

1.6 DCi : Energy DCi olarak geçen motor sadece 2013 ve 2014 yılının başlarında satılmıştır. Çok performanslı bir motor olup, 130 beygir ve 320 Nm tork gibi yüksek güç üretmektedir. Yakıt tüketimi olarak şehir içinde 6, şehir dışında ise 4 litre yakıt tüketimi vardır.

Renault Fluence’nin 5 ve 6 ileri manuel viteslerinin yanında EDC şanzımana sahip yarı otomatik vitesli seçenekleri vardır. EDC şanzıman çift kavramalı oldukça sessiz ve sarsıntısız bir şanzımandır. Ayrıca çok sağlam bir otomatik şanzımandır ve sağlamlığı kanıtlanmıştır.

Renault Fluence Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 6 yıldan bu yana 1.5 dci bir Fluence kullanmaktayım. İlk olarak aracın içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı kollarında sert plastik kullanılmış. Ama çatlama ve solma olmuyor. İçerisi çoğu d segmenti arabadan daha geniştir. Ön tarafı olsun arka diz mesafesi olsun en geniş otomobillerden bir tanesidir. 6 yıldan bu yana bir kere bile arıza çıkarmadı. Yakıt ve performans olarak ben çok memnunum. Tam bir aile arabası ve ekonomik. Aldım alalı 80 bin kilometre yaptım daha bir kere bile sorun çıkarmadı. Frenleri güçlüdür ama yol tutuşu zayıftır. Bunun sebebi Türkiye yolları için özellikle arkasının yere yüksek olmasından kaynaklanıyor. Leylek gibi bir otomobil diyebiliriz.

Renault Fluence Alınır Mı?

İnternette herkes bu arabayı kötüler ama bir çoğu bir kere bile kullanmamıştır. Bir defa Fluence’nin alınma sebebi sorunsuz ve yedek parçası hem ucuz hemde kaliteli bir otomobile sahip olmak istenmesidir. Dediğim gibi bu sınıfta alınabilecek en geniş ve ekonomik otomobillerden bir tanesidir. Yedek parçası tabiri caizse köy bakkalında bile satılmaktadır. Tüm parçaları oldukça ucuzdur. Ancak bu arabalar genelde şirketler tarafından tercih edildiği için hor kullanılıyor. Bu sebeple bir Fluence alacaksanız mutlaka anlayan bir ustaya gösterin. Ayrıca geçmişini bildiğiniz bir fluence almak daha mantıklı olacaktır.

Yorum Yap