Renault Latitude Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Renault Latitude Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Renault’un D segmenti otomobili olan Latitude nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Latitude kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. 

Laguna ile güzel satış rakamları yakalayan Renault, 2010 yılında Laguna’nın yerine yeni modeli olan Latutide’yi tanıttı ve 2011 yılında tüm dünyayla birlikte Türkiye’de satışa sundu. Latitude ile istediği satış rakamlarını yakalayamayınca 2015 yılında üretimini sonlandırarak yerine Renault Talisman modelini satışa çıkardı.

Renault Latitude Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir otomobil olan Latitude için aslında Renault büyük hayaller beslemişti. İlk çıktığı zaman televizyon reklamlarında Renault’un şimdiye kadar ürettiği en iyi otomobil sloganıyla yer alıyordu. Ancak bu segment ülkemizde çok acımasız ve bir kaç modelin tekelinde bulunuyor. Bu modellerden birisi kesinlikle Renault Latitude değil. Latitude’nin Executive, Expression ve Privilege donanım paketleri vardır. En full paketi olan Privilege’da “ABS, ESP, EBD, TCS, yokuş kalkış desteği, 10 hava yastığı, dijital klima, hız sabitleyici ve sınırlayıcı, sunroof ve far sensörü” gibi pek çok özellik bulunmaktadır. Latitude’de 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Türkiye’de sadece dizel motor seçenekleri satılmıştır. Motor teknik özelliklerine göz atacak olursak;

1.5 DCi Dizel : 1.5 DCi motor dünyanın en yakan, en performanslı ve sağlam dizel motorlarından bir tanesidir. Latitude’de bu motorun en üst güce sahip yazılımı kullanılmıştır. 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.1, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 DCi : 150 ve 175 beygirlik iki çeşidi vardır. Ancak ülkemizde 175 beygirlik olanları satılmıştır. Çok performanslı bir motordur. Eğer güç istiyorsanız bu motora sahip olan bir Latitude tercih etmelisiniz. 175 beygir ve 360 Nm tork gibi muhteşem bir güç üretmektedir. Bu motora sahip olanından aldığınızda gaza köklediğinizde resmen koltuğa yapıştırıyor. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır.

3.0 DCi Dizel : Türkiye’de satılmış en güçlü dizel motorlardan bir tanesidir. 6 silindirli (V6) olan bu motor 240 beygir ve 450 Nm tork güç üretiyor. Böylesine güçlü bir motora sahip olmanın bence avantajdan çok dezavantajı var. Şehir içinde 10, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 7.6 saniyedir.

Renault Latitude Kullanıcı Yorumu

3 yıldan bu yana 1.5 motorlu bir Latitude kullanıyorum. Bir defa çok kaliteli bir otomobil olduğunu söylemeliyim. İçerisinde çok kaliteli bir malzeme kullanılmıştır.  ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde deri benzeri bir malzeme vardır. İçi oldukça geniştir. Ön koltukları kendime göre ayarladığımda ki boyum 1.80 cm, arka diz mesafesi daha bir sürü kalabiliyor. Arka koltukta 3 kişi rahatlıkla konforlu bir seyahat yapabilir.  Motor performansı 1.5 dizel için söylüyorum o kadar iyi değildir. Kasası ağır olduğu için biraz hantal kalıyor. Ancak yakıt olarak çok düşüktür. Uzun yolda gayet oturaklı bir arabadır. Yol tutuşu çok üstündür. Renault yol tutuş konusunu bu arabasında gerçekten çözmüş. 200 km/s hıza kadar çıktım ve bana mısın demedi. O hızlarda bile insana güven veriyor.

Renault Latitude Alınır Mı?

Bugün fiyatlarına baktığınız zaman en yüksek model ve donanımlı d segmenti otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Rakiplerine göre hiç bir eksiği yoktur. Hani böyle kemikli araba diye kullanılan tabir vardır ya latitude’de bu durum vardır. Ben 3 yıldır kullanıyorum daha bir sorunla karşılaşmadım ve gayet memnunum. Yedek parça ihtiyacım olmadı. Kronik bir arızası bulunmuyor. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Yedek parçaları kolaylıkla bulunabilir. Bana soracak olursanız temiz bir tanesi alınıp mis gibi kullanılabilir.

Yorum Yap