Rölanti Nedir? Araba Rölantide Ne Kadar Yakıt Tüketir?

Okunuyor Rölanti Nedir? Araba Rölantide Ne Kadar Yakıt Tüketir?

Aracınızı çalıştırmak için marşa bastıktan sonra siz gaz vermemenize rağmen motor kendi kendine çalışmaya devam eder.  Peki ya rölanti ne demektir, araba rölantide nasıl çalışır ve rölantide ne kadar yakıt tüketir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Rölanti Nedir?

Arabanızın motorunu çalıştırdıktan sonra siz gaz vermeseniz bile motor kendi kendine çalışmaya devam eder. Peki ya motora ihtiyacı olan yakıt nasıl sağlanır? Bunun cevabı basittir. Günümüz otomobillerinde rölanti motoru adı verilen bir parça vardır. Bu parça, motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından kontrol edilir. Örneğin sabahları soğuk havalarda ilk çalışmada rölanti biraz daha yüksekken motor ısındıkça rölanti devri düşer. Bunu sağlayan parçaya rölanti motoru adı verilir. Daha eski karbüratörlü otomobillerde ise manuel ve otomatik cigle vardır. Bir nevi el gazı gibi bir şeydir. Bu sayede motorun kendi kendine çalışması sağlanır. Bir otomobilin motorunun rölantide 600 ile 900 RPM (devir) arasında çalışması gerekir.

Araba Rölantide Ne Kadar Yakıt Tüketir?

Otomobilin motorunun çalışması için mutlaka yakıt yanması gerekir. Çünkü kendi kendini çevirebilmek için yakıta ihtiyaç duyar.  Her otomobilin rölantide tükettiği yakıt miktarı farklıdır. Çünkü motor hacmi, silindir sayısı gibi etkenler yakıt tüketimi seviyesini belirler. Aşağıdaki tabloda bir otomobilin rölantide ne kadar yakıt tükettiği tablosunu göreceksiniz.

MOTOR HACMİ SAATTE YAKIT TÜKETİMİ
1.0 < cc (benzinli) 0.30 Litre
1.2 cc (benzinli) 0.50 Litre
1.3 cc (benzinli) 0.55 Litre
1.3 cc (dizel) 0.45 Litre
1.4 cc (benzinli) 0.65 Litre
1.5 cc (benzinli) 0.70 Litre
1.5 cc (dizel) 0.55 Litre
1.6cc (benzinli) 0.75 Litre
1.6 cc (dizel) 0.60 Litre
1.8 cc (benzinli) 0.80 Litre
2.0 cc (benzinli) 1.0 Litre
2.0 cc (dizel) 0.90 Litre

Yorum Yap