Rot Kolu Ne işe Yarar? Rot Kolu Arızası Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Rot Kolu Ne işe Yarar? Rot Kolu Arızası Belirtileri ve Tamiri

Otomobilin yürüyen aksam parçalarından bir tanesi de tor koludur. Peki rot kolu ne işe yarar? Rot kolu arızası belirtileri nedir? Rot kolu nasıl değiştirilir? Rot kolu değiştirme ücreti ne kadardır.

Siz direksiyonu çevirmeye başladığınız anda bir çok parça hareket eder ve tekerleklerin sağa sola dönmesini sağlar. Tekerleri dönmesi için gücü aktaran parçalardan bir tanesi de rot koludur

Rot Kolu Ne işe Yarar?

Rot kolunun görevi aracın yürüyen aksamı açısından çok önemlidir. Sürücü direksiyonu çevirmeye başladığı anda direksiyon kutusu hareket eder. Direksiyon kutusunun milleri rot koluna baskı yapar. Rot kolu da tekerlekleri sağa ve sola çekerek aracın tekerlerinin hareket etmesini etmesini sağlar.

Rot kolları zamanla yıpranırlar ve tutunmayı azaltırlar. Bu da aracınızda ilk olarak titreşim hissetmenize neden olur. Aracınızdan ufak çukurlardan bile geçerken tıkırtı sesleri gelmeye başladıysa rot kollarının değiştirilme vakti gelmiş demektir. Rot kolu en çok çukurlardan ve kasislerden sert geçince arıza yaparlar. Direksiyonu çevirirken veya dönüş sırasında tıkırtı sesleri geliyorsa bunun sorumlusu rot kolları olabilir. Gelin şimdi rot kolu arızasının en çok görülen belirtilerine bakalım.

Rot Kolu Arızası Belirtileri?

1- Eşit Olmayan Lastik Aşınması

Süspansiyon ve direksiyon sisteminde her şey doğru olduğu zaman aracın ağırlığının dört tekere eşit şekilde dağılması gerekir. Böylelikle aracınızın dört tekeri de aynı şekilde yıpranacaktır. Ancak rot kolu arızasının en çok görülen belirtilerinden bir tanesi düzensiz lastik aşınmasıdır. Özellikle lastiklerinizin iç kısımları, dış kısımlarına göre daha fazla aşınıyorsa rot kolu arızasından şüphelenebilirsiniz.

2- Arabanın Sağa veya Sola Çekmesi

Lastik aşınmasının sebebi aracınızın hizalamasının bozulmasıyla ilgilidir. Rot kolu aracınızın direksiyonunun ortalandığında düz bir şekilde gitmesini sağlar. Ancak arıza verdiği zaman lastik hizalamaları bozulacağı için aracınızın bir tarafa çekmesine neden olabilir. Siz düz bir hatta gitmeye çalışırken sürekli olarak direksiyonu toplamak zorunda kalacaksınız.

3- Direksiyonun Geç Tepki Vermesi

Günümüz otomobillerinin direksiyonu elektrik destekli hidrolik direksiyondur. Bunun en önemli avantajı manevralara hızlı tepki vermesidir. Arızalı rot başları direksiyon simidinin gevşemesine ve direksiyon boşluğunun artmasına neden olacaktır. Bir miktar boşluk normaldir ancak bu 5 santimi geçmemelidir. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerler çok daha sonra dönüyorsa rot kolu arızasıdır.

4- Çukurlardan ve Kasislerden Geçişlerde Tıkırtı Sesleri Gelmesi

Bir kasisten geçerken, direksiyonu tam kırarak dönerken aracınızdan tıkırtı sesleri gelmeye başladıysa rot kolunun işlevini yitirdiğinin habercisi olabilir.

5- Aracın Tekerinin Tekerinin Sallanması

Rot kolu arızasının en çok görülen belirtilerinden bir tanesi de tekerin sallanmasıdır. Aracınızı bir lifte veya krikoya kaldırdığınızda tekeri elinizle sallayın. Normalde sağa sola hiç sallanmaması gerekir. Ancak tekerde bir boşluk varsa tıklama sesi çıkaracaktır. Bu rot kolunda boşluk olduğunun habercisidir.

Rot Kolu Değişimi ve Tamiri

Aracınızın rot kolları arıza yaptığı zaman bu parçaların tamir edilmesi imkansızdır. Bu sebeple arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Ustanız arabanızı lifte kaldırarak tekerleri sökecek ve rot kollarını kolaylıkla çıkaracaktır ve yerine yenisini takacaktır. Rot kolları çok ucuz parçalardır. Ayrıca rot kolu değiştirme ücreti işçilik olarak 50 lira gibi bir fiyata değiştirilmektedir.

Yorum Yap