Rover 216 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Rover 216 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

İngiliz otomobil üreticisi Rover’ın C segmenti hatchback otomobili olan 216 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Rover 216 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İngiliz otomobil üreticisi Rover, Türkiye’de ilk olarak 1992 yılında satılmaya başlamış, firmanın battığı yıl olan 2005 yılına kadar ülkemizde satılmış markadır. Rover 216’da 1995 ile 1999 yılları arasında satılmıştır.

Rover 216 Nasıl Bir Araba?

Rover 216’nın 3 ve 5 kapılı hatchback kasa tiplerinin yanında coupe ve cabrio kasaları da vardır. Ancak en çok tutulanı hatchback 216 Si pakettir. Donanım olarak “ABS, klima, hava yastığı, hidrolik direksiyon” gibi özellikleri vardır. 216’nın 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. Rover, 90’lı yıllarda, Japon otomobil devi Honda’dan yardım almıştır. 216’nın motorunun tasarlanmasında Honda’nın tecrübesinden faydalanılmıştır. Piyasada Honda ile ortak motor denilse de aslında öyle değildir. Sadece Honda mühendisleri yardım etmiştir. 216’da 1.6 litre hacimli 112 beygir ve 145 Nm tork güç üreten bir motor vardır. Gayet performanslı bir motor olup, 0-100 hızlanması 10 saniyedir. Şehir içinde 9, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketmektedir. Otomatik şanzımanının vites geçişleri biraz sarsıntılıdır.

Rover 216 İçi

Rover 216 İçi

Rover 216 Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş, ve reno 9 alacak kadar para varken ben klimalı, hidrolik direksiyonlu ve olabildiğince yüksek donanımlı bir araba alabilmek amacıyla 1998 model bir Rover 216 almıştım. Aldığım kişi ilk sahibiydi ve gayet temizdi. Rover 216 sahiplerine bakarsanız arabalarını hepsi överler. Bunun sebebi kimse benim yoğurdum ekşi dememesindendir. Rover 216 her ne kadar kağıt üstünde iyi bir araba olarak dursa da işin içi öyle değildir. Yazımızın ilerleyen safhalarında bunu anlatacağım. Neyse ilk olarak 216’nın içinden başlayacak olursak direksiyonuna oturduğunuzda sanki bir Honda kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Deri koltuk, klima ve ABS olması insanı cezbediyor. Tasarım olarak fiyatına göre alınabilecek en iyi otomobillerden bir tanesi. Motor performansı güzeldir. Şehir içi ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Frenleri güçlüdür. Kliması eğer çalışıyorsa arabanın içini gerçekten güzel soğutur. Arıza yapmadığı zamanlarda güzel bir sürüş konforu sağlar.

Rover 216 arka ve yandan görünüşü

Rover 216 arka ve yandan görünüşü

Rover 216 Alınır Mı?

Ben aldım ve 6 ay boyunca kullandım bu arabalardan bir tanesini. Hatta aldığımda tek parça boya vardı. Oldukça temizdi. Rover 216’nın arıza yapmadığı hiç bir hafta yoktu. Neredeyse her hafta sonu sanayiye gidiyordum. Motoru hararet yapmaya çok meyillidir ve yapar. 6 ay içinde iki kere conta yaktı. Ayrıca bu arabaların motoru gerçekten çok sorunludur. Motor yaptırıyorsunuz 100 bin kilometre olmadan tekrardan motor yaptırmak zorunda kalıyorsunuz. Kronik olarak yağ yakma problemi vardır. Ayrıca elektrik aksamı da oldukça sıkıntılıdır. Sürekli bir elektriksel arıza veriyor. Yedek parçalarını bulmak büyükşehirlerde zor değil ama küçük şehirlerde gerçekten imkansız. Ayrıca kaporta aksam parçaları çok pahalı. Bana soracak olursanız tipine ve donanımına aldanıp almayın. Çünkü gerçekten sorunlu arabalardır.

Yorum Yap