Şanzıman Yağı Ne Zaman ve Nasıl Değiştirilir? Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı

Okunuyor Şanzıman Yağı Ne Zaman ve Nasıl Değiştirilir? Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı

Otomatik ve manuel vitesli otomobillerin şanzıman yağı ne kadara değiştirilir? Ayrıca şanzıman yağı nasıl değiştirilir? Şanzıman yağı ne zaman değişir? İşte şanzıman yağı değişimiyle ilgili bilgiler. 

Otomobillerin aktarma organının en önemli parçası şanzımandır. Bir otomobilin şanzımanında onlar dişli çark sürekli olarak birbirine sürtünür. Bu sürtünme o kadar hızlıdır ki dakikada yüzlerce devir döner. Eğer bir yerde hareket varsa ısınma ve aşınma da vardır demektir.

Şanzıman Yağı Ne İşe Yarar?

Şanzıman motordan aldığı gücü çeşitli dişlilerle tekerlere aktaran parçalardır. Bir şanzıman içerisinde onlarda dişli bulunmaktadır. Bu dişliler araba viteste ilerlerken sürekli olarak birbirine temas ederler. Bu temas sonucunda ortaya çıkan sıcaklık şanzıman yağı sayesinde soğutulur. Ayrıca şanzıman yağının bir diğer görevi de sürtünme nedeniyle oluşabilecek aşınmaları en aza indirgemektir. Dişliler birbirine sürterken mutlaka aşınırlar. Şanzıman yağı dişlilerin kayganlaşmasını sağlar ve sürtünme nedeniyle aşınmayı engellerler.

Şanzıman Yağı Ne Zaman Kaç Km’de Değişir?

Tıpkı motor yağında olduğu gibi şanzıman yağının da bir kullanım ömrü vardır. Eğer aracınızın şanzıman yağını zamanında değiştirmezseniz, yağ zamanla kayganlaştırıcı özelliğini kaybeder ve sürtünme nedeniyle aşınmaya neden olur. Manuel ve otomatik şanzıman yağının bir değişim periyodu bulunmaktadır.

Otomatik Vites Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir? : Otomatik şanzımanlı otomobillerin şanzıman yağı değişimi her 60 bin kilometrede bir yapılmalıdır. Manuel vitesli araçlara göre otomatik şanzıman daha fazla hareket eder. Daha fazla hareket demek daha fazla aşınma demektir. Bu sebeple otomatik şanzıman yağı en fazla 60 bin kilometre veya 4 yılda bir değiştirilmelidir.

Manuel Vites Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir? : Bunun aslında bir süresi yoktur. Manuel vitesli araçlarda baskı balata bulunmaktadır. Bunun diğer adı debriyaj balatasıdır. Bu balata değiştiği zaman mutlaka şanzıman yağı da değiştirilir. Ancak şehir içinde kullanılan bir aracın baskı balatası 60-80 bin kilometrede bir değiştirilir. Balata değiştirilirken şanzıman yağı da değişir. Ancak genel olarak uzun yolda kullanılan bir otomobilin baskı balatası 200 bin kilometreye kadar dayanabilmektedir. Ancak  şanzıman yağı bu kadar süre boyunca tam yağlama sağlamaz. Bu sebeple manuel vitesli araçların şanzıman yağı her 60-70 bin kilometrede bir değiştirilmelidir.

Şanzıman Yağı Değişim Pompası

Şanzıman Yağı Değişim Pompası

Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı ve Yağ Nasıl Değiştirilir?

Aracınızın şanzıman yağını değiştirmeye karar verdiğinizde ustanızın aracınızı lifte kaldırması gerekmektedir. Şanzıman girişinde bulunan tıpa yerinden çıkarılır ve şanzıman yağı pompası yardımıyla yağ değiştirilir. Bir otomobilin şanzımanında 3 litre kadar şanzıman yağı bulunur. Şanzıman yağının litresi markasına göre değişmektedir. Ancak günümüzde 1 litresi 50 ile 100 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca ustanız en fazla  100 lira bir işçilik ücreti karşılığında şanzıman yağını değiştirecektir.

Yorum Yap