Seat Exeo Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Seat Exeo Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

İspanyol otomobil markası iken Volkswagen tarafından satın alınan ve Alman markası olan Seat’ın D segmenti modeli olan Exeo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Seat Exeo kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Seat, İspanya’da kurulmuş bir otomobil üreticisidir. Ancak girdiği ekonomik kriz nedeniyle ilk olarak Fiat ile ortaklık yapmış, 1986 yılında ise Alman Volkswagen grubuna satılmıştır. Şuan için tüm Seat araçları Volkswagen altyapısı ve motorlarını kullanmaktadır. Exeo’da, yine Volkswagen ile aynı çatı altında bulunan Audi’nin A4 modelinin B7 kasası platformu üstüne üretilmiş bir modeldir. Alacağınız bir Exeo, Audi A4 B7 (2004-2008 yılları arası satılan) ile aynı şaseye sahiptir. Exeo, Türkiye’de ilk olarak 2009 yılında satılmaya başlamış ve tutulmadığı için 2011 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Seat Exeo Nasıl Bir Araba?

Başta dediğimiz gibi Audi’nin sevilen bir modeli olan A4 B7 ile aynı kasaya sahiptir. D segmenti olan Exeo, Reference ve Style donanım paketleriyle satılmıştır. En çok tutulan ve full donanım paketi Style olanıdır. ABS, ESP, ASR gibi sürüş sistemlerinin yanı sıra, dijital klima, sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, hız sabitleyici, 4 cam otomatiği, yol bilgisayar, sis farları, ısıtmalı yan aynalar, yağmur ve far sensörü başta olmak üzere pek çok özelliği vardır. Exeo’nun genelde sedan kasası vardır. Ancak bir kaç tane stationwagon kasası da satılmıştır. Bu kasada 2.0 TDI motor bulunmaktadır ve çok az sayıda olduğu için genelde hepsi 1.6 benzinli motor sanılır. Bu motor 102 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile çok uyumlu bir motor olmayıp şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır.

Seat Exeo Kullanıcı Yorumu

Volkswagen grubunun arabalarına her zaman için özel bir ilgim olmuştur. Bende Audi almak istedim ancak param yetmediği için aynı olduğunu düşünerek bir Seat Exeo aldım. Hala daha kullandığım bir modeldir. İlk olarak içerisi oldukça geniş ve konforlu bir arabadır. Seat logosu olmasa sanki Audi kullanıyormuş zannedersiniz. İç mekanında kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Koltukları çok kaliteli bir süngerden üretilmiştir. 1.6 litrelik motorunun performansı idare eder. Ancak yokuşlarda ve ara hızlanmalarda biraz yavaş kalıyor. Sanki 2.0 kullanılsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Ses yalıtımı inanılmaz başarılıdır. Yolda giderken ve yol ne de rüzgar sesini içeriye hiç almaz. Yol tutuşu mükemmeldir. Sert virajlarda kendisini hemen bırakmıyor. Uzun yola 180 – 200 hıza kadar çıktığım oldu ve güvensizlik hissi hiç vermedi. Volkswagen arabalarının meşhur tok kapı sesi Exeo için de geçerli. İçerisinde otururken kendinizi bir tankın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Ben 6 yıldır kullanıyorum ve bir sorun çıkartmadı. Seat Exeo’nun kronik bir arızası da bulunmuyor.

Seat Exeo Alınır Mı?

D segmenti nice kaliteli otomobil markasının tutulmadığı için piyasadan silinip gittiği bir segment. Exeo’da bunlardan bir tanesi. D segmentinde Passat modeli ile zaten pazarı elinde tutan Volkswagen, pazarlama stratejisi olarak Exeo’u satışta tuttuğu dönemlerde hiç bir zaman ön plana çıkarmadı. Buda Seat Exeo’nun tutulmayan bir model olmasına neden oldu. Ama bence iyiki de böyle bir karar aldılar. Motor performansı eksisini geçersek, Exeo ile passat arasında kalite olarak neredeyse hiç bir fark yok. Ancak Passat’ın yarı parasına ona sahip olabiliyorsunuz. Yedek parça sıkıntısı motor ve mekanik aksamlarda hiç yok. Kaporta aksam parçaları bulunabiliyor ama her Avrupa aracında olduğu gibi bira pahalı. Bence alınabilecek bir otomobil diye düşünüyorum.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap