Sıkışmış Buji Nasıl Çıkarılır? Buji Yuvası Diş Sıyırması

Okunuyor Sıkışmış Buji Nasıl Çıkarılır? Buji Yuvası Diş Sıyırması

Otomobillerimizin ateşleme sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan Bujiler bakım zamanlarında değiştirilmesi gereken parçalardır. Ancak bazı durumlarda bujiler yerinden çıkmaz. Peki ya sıkışmış ve kaynamış buji nasıl çıkartılır. Diş sıyıran buji nasıl çıkarılır? Sorularına yanıt arayacağız.

Benzin ve LPG’li araçların motorunda yakıtın tutuşturulması için buji adı verilen kıvılcım çıkaran parçalar bulunmaktadır. Motorlarda silindir başına bir adet buji mevcuttur. Bujilerin en fazla 30 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Bir buji anahtarı yardımıyla sizde kendi aracınızın bujilerini rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Ancak bazen bujiler sıkışır ve yerinden çıkmaz. Bujilerin çıkmamasının ve sıkışmasının nedeni aşırı sıcağa ve korozyona maruz kaldığı için buji yuvasına kaynamasıdır. Ayrıca bujiler bir çeşit cıvata gibi buji yuvasında diş sıyırabilir ve boşa döner. Bu durumlarda bujileri çıkarmanın mutlaka bir tolunu bulmalısınız.

Eğer aracınızın bujisi sıkışmış ve hiç dönmüyorsa çözümü biraz daha basittir. Bir wd-40 sprey veya pas sökücüyü buji yuvasına püskürtün. Ardından bir yarım saat bekledikten sonra bujileri rahatlıkla yerinden çıkarabilirsiniz.

Eğer bujiler diş sıyırdıysa ve boşa dönüyorsa işiniz biraz daha zordur. Bu tornacı yardımıyla bujileri kestirmeniz gerekecektir. Hatta üst kapak sökülerek bujilerin yuvasından çıkarılması gerekecektir. Ayrıca diş yuvası bozulduğu için tornacının yeni buji dişi açması lazımdır.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için aracınızın bujilerini her 15 bin kilometrede bir değiştirmeniz hem motor ve ateşleme sisteminin sağlığı için olabileceği gibi hem de bu gibi durumların önüne geçebilecek bir önemlemdir.

Yorum Yap