Sıkışmış veya Yalama Olmuş Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır?

Okunuyor Sıkışmış veya Yalama Olmuş Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır?

Arabanızın lastiklerini çıkarmanız için bijon vidaları veya somunlarını da yerinden çıkartmanız gerekmektedir. Peki sıkışmış veya yalama olmuş bijon somunu nasıl çıkartılır? 

Günümüz otomobillerinin tekerlerinde 5 bijon bulunur. Ancak daha eski araçlarda 4 bijon vardır. Sayısı kaç olursa olsun bijonlar tekerleri araca bağlayan vidalardır. Araçlarda iki çeşit bijon kullanılmaktadır. Bunlardan ilki vida şeklinde yani saplama bijon, diğeri ise sabit vida üzerine giren bijon somunu çeşididir. Her ne olursa olsun ikisinde de somun dişi vardır ve bir yere doğru sıkılır.

Sıkışmış Bijon

Bijonlar sürekli su ve nem ile temas ettiği için bulundukları yere paslanma nedeniyle kaynayabilirler. Bunları çıkarmak için bijon anahtarıyla açmanız imkansız olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey basittir. İlk olarak bir pas sökücü (WD-40) temin edine ve sıkışan bijonun üstüne püskürtün. 3-5 dakika bekledikten sonra bijon anahtarıyla açabilirsiniz. Ancak yine de açamıyorsanız bijon anahtarının üstüne uzun bir demir boru takarak onunla baskı uygulayın. Sap ne kadar uzun olursa, bijonu açmak için gereken güçte o kadar fazla olacaktır. Bijonların yavaş yavaş çıktığını göreceksiniz.

Ancak bazende sıkışan bijon çıkarılırken içeride kırılabilir. Bu durumda bir tornacıya bijonu kestirmeniz gerekecektir.

Yalama Olan Bijon

Bijonların başına gelen en çok karşılaşılan arızalardan bir tanesi de sökerken veya çıkarırken diş sıyırmasıdır. Diş sıyırması yani yalama olması bijonun boşa dönmesine neden olur ve yerinden çıkmaz.  Eğer aracınızın bijon somunları ve bijon vidaları yalama olursa yine bir tornacıya kestirmeniz gerekecektir. Bu işlem için bijon başı 50 lira işçilik ücreti almaktadırlar.

Yorum Yap