Silecek Fıskiyesi (Memesi) Neden Tıkanır ve Nasıl Açılır?

Okunuyor Silecek Fıskiyesi (Memesi) Neden Tıkanır ve Nasıl Açılır?

Özellikle kış aylarında ve yağmurlu havalarda aracımızın camları sürekli kirlenir ve görüşü engeller. Bu sebeple otomobillerde bulunan silecek suları camların temizlenmesi için hayati bir rol oynar. Peki ya cam suyu memesi neden tıkanır. Fıskiye tıkandığı zaman nasıl açılır?

İster kar yağsın ister yağmur yollar ıslandığı zaman yolculuk yaparken, önde giden araçlarından tekerlerinden çıkan sular sizin camınıza gelir. Bu sular yerdeki toz toprakla birlikte kirlenir veya sonuç olarak sizin aracınızın camı çamur olur. Bu durumun önüne geçmek için otomobil üreticileri cam silecekleri ve cama su püskürten iki adet meme yapmışlardır. Direksiyonun sağında bulunan kolu kendinize çektiğinizde cama su fışkırır. Böylelikle camlarınızı temizlersiniz?

Cam Suyu Memesi Neden Tıkanır?

Kışın havalar soğuk olduğu için antifrizli cam suyu kullanılır. Çünkü normal su kullanılırsa cam suyu kabındaki su donar ve fışkırmaz. Ancak sürücüler yaz aylarında bildiğimiz şebeke suyu doldururlar. Ancak ülkemizdeki şebeke suları aşırı kireçlidir. Su içerisinde bulunan kireç cam suyu kabı, cam suyu hortumları ve silecek memesi ucunda birikir ve zamanla tıkanmasına neden olur.

Cam Suyu Memesi Nasıl Açılır?

İlk olarak cam suyu motorunun çalıştığından emin olun. Aracınızın aküsü açtıktan sonra cam suyu fışkırtma kolunu çektiğinizde motorun sesini duymalısınız.

Cam suyu memesi genelde tam ucundan tıkanmaktadır. Bunun için önce en küçüğünden bir şırınga edinin. Şırınganın içine “porçöz” doldurun ve iğnenin ucunu memelere sokarak kireç çözücüyü içine enjekte edin. Bu işlemi her bir fıskiye için en az 4 er kez tekrarlayın. Cam suyunın çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Eğer hala su çıkmıyorsa hortumlarda tıkanıklık var demektir. ikinci yol olarak cam suyu memelerine benzinliklerde bulunan hava tabancalarıyla hava basın. Basınçlı tıkalı hortumları açacaktır.

Eğer hala su çıkmıyorsa hortumları ve memeleri değiştirmeniz gerekecektir. Zaten bu parçalar çok pahalı değillerdir.

Yorum Yap