Sol Ayakla Frene Basarsak Ne Olur? - Otomobil Web

Sol Ayakla Frene Basarsak Ne Olur?

 Sol Ayakla Frene Basarsak Ne Olur?
Okunuyor Sol Ayakla Frene Basarsak Ne Olur?

Aracımızı kullanırken sol ayakla frene basarsak ne olur? Sol ayakla frene basınca ne gibi şeyler olur? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız. 

Dünya’daki her 100 insandan 90 tanesi sağlak, 10 tanesi solaktır. bu sebeple otomobiller üretilirken sağlak olanlara göre üretilmiştir. Frene pedalı ise sağ ayakla basılacağı tahmin edilerek konumlandırılmıştır. Normal bir sürücü frene sağ ayağı ile basar. Ben bugün sol ayakla frene basmayı denedim. İşte sol ayakla frene basarsak olabilecekler.

Reklam Alanı

Sol Ayakla Frene Basarsak Ne Olur?

Ben bugün sol ayakla frene basmayı denedim. Eğer sol ayakla frene basarsak ne olur diye merak edip denemeye karar verirseniz mutlaka trafiğe kapalı bir alanda denemelisiniz. Çünkü sol ayakla frene basmak ciddi sorunlara yol açıyor. Ben aracımı ilk olarak yokuş aşağı bir yere çektim. Ardından arabayı boş vitese aldım ve biraz hızlanmasını bekledim. Sol ayağımla yavaş yavaş frene bastığımda sanki frenin patlamış olduğunu hissettim. Çünkü frenin boşluğunu alamıyordum. Arabayı yavaşlatmak için hafif hafif bastığımı zannederken, bir anda araba frenleri kilitledi. Az kalsın kafamı cama çarpacaktım. Sol ayakta his biraz daha zayıf olduğu için frenin şiddetini ayarlayamıyorsunuz. Ya çok basıyorsunuz ya da hiç basmıyorsunuz. Trafikte giderken sol ayakla frene basarsanız arabanın bir anda duracak ve kızaklayacaktır.

Kısaca sağlak olan birisinin sol ayağıyla frene basması ve arabayı kontrol etmesi imkansızdır. Sol ayak ya tam basmaya ya da hiç basmamaya yarıyor. Ben sol ayağımla trafikte frene bastığımı düşündüm de mutlaka arkadan gelen birisi bana çarpardı. Eğer sol ayağınızla frene basmak istiyorsanız mutlaka önceden alıştırma yapmalısınız. Biraz alıştırma sonrasında sol ayağınızla frene bastığınızda daha fazla hakimiyet sağlayabiliyorsunuz.

 

Yorum Yap
Giriş Yap