Subaru Legacy Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Subaru Legacy Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Dünyanın en sağlam otomobil markalarından bir tanesi olan Subaru’nın d segmenti modeli olan Legacy nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Subaru Legacy kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Subaru genelde yüksek performans ve 4X4 otomobiller üretmesiyle tanınan bir markadır. Subaru tarih boyunca Japonların en sağlam otomobillerini üreten bir marka olmuştur. Legacy’de bu modellerden bir tanesidir. Ülkemizde ilk olarak 1990 yılında satılmaya başlamış, 1991 yılında satışına ara verilmiştir. Daha sonra 1996 yılında tekrardan satılmaya başlamış, 2001 yılında yeniden satıştan kaldırılmıştır. Gelen istek üzerine 2004 yılında tekrardan satışa sunulmuş ve bu sefer 2011 yılında ülkemizde satışı tamamen durdurulmuştur. Böylelikle Legacy’nin 3 farklı kasası ülkemizde satılmıştır.

Subaru Legacy Nasıl Bir Araba?

Subaru’nun dört çeker ve iki çeker olarak satılan d segmenti otomobilidir. Otomatik ve manuel vitesli seçenekleri vardır. Oldukça sorunsuz ve konforlu bir arabadır. Legacy, ülkemizde “Business, Comfort, Elegance, GL, Limited, Sportwagon, SS, Trend” donanım paketleriyle satılmıştır. İlk başta üretilen 1. nesillerde hidrolik direksiyon, otomatik vites, sunroof, elektrikli camlar ve aynalar, klima gibi özellikler bulunurken, 1996 yılından sonra ABS ve hava yastığı eklenmiş, 2004 yılından sonra üretilenlere ise ESP, dijital klima, hız sabitleyici, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar ve 6 hava yastığı gibi özellikler eklenmiştir. Legacy’nin sedan ve Stationwagon kasa tipleri vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.8 Benzinli : 1990 ile 1991 model olan Legacy ile gelmiştir. Çok fazla tutulmamıştır. 103 beygir ve 145 Nm tork güç üreten bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumludur. Performans olarak Legacy’nin kasasına güçsüz kalmaktadır.

2.0 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 90’lı yıllarda üretilenler 115 beygir iken 2000’li yılların hemen başında 125 beygir daha sonra ise 165 beygir güce ulaşmıştır. Oldukça performanslı bir motordur.

Legacy’nin ayrıca 2.5 TD, 2.2 ve 2.5 litre hacimli motorlara sahip olanları vardır. Dört çekerli aktarma sistemine de sahip olan Legacy’nin manuel ve otomatik vitesli şanzıman seçenekleri de vardır.

Subaru Legacy Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 4 yıldır bir Legacy sahibiyim ve aracımdan çok memnunum. İlk olarak içerisinden başlayacak olursak, ön göğüs ve kapı içlerinde kaliteli malzeme kullanılmıştır. İçerisi gerçekten de çok geniş bir otomobildir. Arka diz mesafesi bugün bile üretilen çoğu D segmenti otomobilden daha iyidir. Legacy öyle kolay kolay arıza çıkaran bir araba değildir. Motor performansı güzeldir. Hele dört çeker olması çok harika. Kışın karlı yollarda hiç zorlanmadan yokuşları çıkabiliyor. Otomatik şanzımanın vites geçişleri sarsıntısız ve sessiz. Yol tutuşu çok üstün bir otomobil. Şehir içinde ara hızlanmalarda ivmelenmesi harika. Uzun yolda 200 km/s hıza kadar çok defa çıktım ve harika bir yol tutuşu var. Sessiz ve konforlu bir otomobil olduğunu zaten uzun yolda hemen anlayacaksınız. Frenleri çok güçlüdür. Kliması çoğu arabaya göre daha güçlüdür. Kavurucu yaz sıcaklarında arabanın içini buz gibi yapıyor.

Subaru Legacy Alınır Mı?

Subaru’nun yedek parçaları büyükşehirlerde bulunabiliyor. Ancak yan sanayisi olmadığından emsali olan arabalara göre biraz pahalı. Ancak Legacy öyle kolay kolay arıza çıkarıp bozulan bir otomobil değil. Bu sebeple parça ihtiyacınız çok fazla olmuyor. Ama kaporta aksam parçalarına gerçekten çok fazla para istiyorlar. İkinci el piyasası çok güçlü değildir. Ancak Türkiye’de gerçekten Subaru hastaları olduğu için bir müşterisi çıkıyor. Şöyle temiz kullanılmış bir Legacy, alınıp uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir diye düşünüyorum. Almadan önce motor, şanzıman ve diğer mekanik aksamlarını mutlaka anlayan bir ustaya gösterin.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap