Tıkalı Radyatör Belirtileri, Takılı Radyatör Nasıl Açılır

Okunuyor Tıkalı Radyatör Belirtileri, Takılı Radyatör Nasıl Açılır

Otomobilin soğutma sisteminin en önemli parçası olan radyatör tıkalı olursa ne olur? Radyatörün tıkalı olduğu nasıl anlaşılır? Tıkalı radyatör nasıl açılır gibi sorulara yanıt arayacağız.

Otomobilinizin motorunda sürekli olarak yanma işlemi meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan sıcak, motor soğutma suyu tarafından soğutulur. Ancak su ısınınca soğutulmak için radyatöre gönderilir. Radyatör alüminyum ve bakır alaşımdan yapılmıştır. Görevi motor suyunu soğutup tekrardan motora göndermektir.

Radyatör Neden Tıkanır?

Normalde otomobillerin motorunda soğutma suyu olarak antifriz kullanılmalıdır. Ancak sürücüler özellikle yaz aylarında buna uymayıp bildiğimiz şebeke suyu kullanırlar. Ülkemiz şebeke suları çok kireçli olduğu için radyatör kanalları arasında kireç birikir. Bu kireç zamanla radyatörün içerisindeki akışın durmasına neden olur. Yani radyatör tıkanır. Eğer aracınızın radyatörü tıkanmasın istiyorsanız en az yüzde 50 oranında antifriz kullanmalısınız.

Tıkalı Radyatör Nasıl Anlaşılır?

Radyatörün tıkalı olduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Şimdi gelin bunlara madde madde göz atalım.

1- Radyatör Suyunun Renginin Değişmesi : Radyatör tıkalı olduğu zaman içerisinde korozyon oluşur. Radyatör kapağını açtığınız zaman suyun renginin koyu kahverengi olduğunu görürseniz aracınızın radyatörü tıkanmış olabilir.

2- Hararet Yapması : Su devir daim olamadığı için motor içerisindeki su da soğutulamaz. Bu da aracınızın hararet yapmasına neden olabilir. Ancak hararet yapması üst kapak contası yanması belirtisi de olabilir.

3- Kaloriferin Isıtmaması : Aracınızın kalorifer sisteminde ısınan motor suyu devir daim yapar. Burada elde edilen sıcaklık kalorifer peteği tarafından aracın içerisinde verilir. Eğer radyatör tıkanırsa, kalorifer peteğine sıcak su gelmez. Bu durumda kalorifer ısıtmaz. (Ayrıca bkz: Kalorifer neden sıcak üflemez)

4- Radyatörden Su Sızması : Radyatör tıkandığı zaman içerisinde çok fazla basınç oluşur. Bu da radyatörün ince kanallarının çatlayıp su sızdırmasına neden olabilir.

5- Radyatör Hortumunun Şişmesi : Radyatör peteği tıkandığı zaman aracınızın radyatör hortumda basınç nedeniyle şişme meydana gelir. (Ayrıca bkz : Radyatör hortumu neden şişer)

Tıkalı Radyatör Nasıl Açılır?

Aracınızın radyatörünün tıkandığına emin olduysanız, tıkanıklığı açmanın 3 yolu vardır. Birinci yol, piyasada satılan radyatör temizleyici kullanmaktır. Ancak bu sıvı radyatördeki küçük tıkanıkları açabilir. Tıkanıklık kalınsa işe yaramaz. İkinci yol radyatörün şişlenmesidir. Sanayide 200 lira karşılığında aracınızın radyatörünü şişletip tıkanıklığını açtırabilirsiniz. Ama radyatör şişlenirken çok büyük hasar görür ve çoğunlukla sızıntılara neden olur. Üçüncü yol radyatörü değiştirmektir.

Yorum Yap