Toyota Auris Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Toyota Auris Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Toyota’nın C segmenti kompakt sınıfta yer alan otomobili Auris nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Auris kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Corolla modeli ile tüm dünyada satış rekorları kıran Toyota, c segmenti hatchback sınıfta Golf’e rakip olmak için 2006 yılında yeni modeli olan Auris’i tanıttı. 2007 yılından itibaren Türkiye’de satılmaya başlanan Auris’in 2012 yılında 2. kasaları satışa çıktı. 2018 yılında ise ülkemizde satışları durdurulmuştur.

Toyota Auris Nasıl Bir Araba?

Toyota zaten dünyanın en sorunsuz otomobillerini üretmesiyle bilinen bir markadır. Auris’te oldukça sorunsuz bir otomobildir.  Donanım olarak oldukça fazla çeşitliliği vardır. “Active, Active Skypack, Advance, Advance Skypack, Blue, Class, Comfort, Comfort Extra, Elegant, Premium, Sport, Touch”  donanım paketlerine sahiptir. En full donanım paketinde “hız sabitleyici, açılır cam tavan, gündüz led farları, dijital klima, dijital gösterge” gibi pek çok özellik bulunmaktadır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.33 Benzinli : 2010 yışından itibaren Aurislerde yer almaya başlamıştır. 1.33 VVT-İ teknolojisi motor 99 beygir ve 132 Nm tork güç üretiyor. Euro 5 normlarında egzoz emisyonuna sahip olup, LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 7.5, şehir dışında ise 5.3 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 D-4D : Benzinli motorda sorunsuzluğunu yıllardır kanıtlayan Toyota’nın dizel motorudur. 90 beygir ve 205 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 4.6, şehir dışında ise 3.6 litre yakıt tüketmektedir. Oldukça sağlam ve sessiz bir motordur.

1.6 Benzinli : 1.6 litre hacimli bu motor Toyota’nın pek çok aracında kullandığı ortak bir motordur. Oldukça sağlam ve uzun ömürlü bir motordur. 124 beygir ve 157 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Her Toyota aracında olduğu gibi LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Toyota Auris’in 6 iler manuel ve otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Özellikle otomatik şanzımanları çok sağlam, sessiz ve performanslıdır. Ayrıca Auris’in 2014 yılında “Touring Sports” adında stationwagon kasaları da çıkmıştır.

Toyota Auris Kullanıcı Yorumu

Daha önce 3 farklı Auris kullanma şansım oldu. 1.33 litrelik motoru yakıt olarak oldukça ekonomik ancak performansı o kadar güzel değil. 1.4 dizel motoru ise oldukça sessiz ve çok az yakıyor ama bana göre performansı biraz daha iyi olabilirdi. 1.6 benzinli motoru ise tam bir canavar. Hele bazıları 132 beygir gücündedir ki, Auris’i uçuruyor. Auris’in içerisinde kullanılan malzeme kalitesi tipik japon. Sert ama kaliteli plastikten bir malzeme kullanılmış. Ön tarafının genişliği güzel. Ön koltukları 1.80’lik kendi boyuma göre ayarladığımda arka diz mesafesi yeterli kalıyordur. İç hacim olarak dışardan görüldüğünden çok daha geniş bir otomobil. Auris’in çok güçlü frenleri bulunuyor. Be her sert fren yaptığımda hayran kalırdım. Uzun yol ve yüksek hızlarda gayet güzel. Bir keresinde İstanbul’dan gelirken 220 km/s hız yaptım ve yola çok güzel yapışıyordu. Üstün bir yol tutuşu var. Auris’in en kötü tarafı bagaj hacminin biraz küçük olması. Tatile giderken bu aileler için bir sorun oluşturuyordu.

Toyota Auris Alınır Mı?

Rakiplerine göre kıyaslandığı zaman hiç eksik kalır bir yönü yok. Yedek parçaları kolay bulunabiliyor. Zaten corolla ile ortak parçalar oldukları için piyasada bolca mevcut. Ancak ikinci el piyasası hızlı değil. Temiz kullanılmış bir tanesi bulunursa alınıp uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Yorum Yap