Triger Kayışı Değişimi Fiyatı? Triger Değişim Ücreti

Okunuyor Triger Kayışı Değişimi Fiyatı? Triger Değişim Ücreti

Triger kayışı değişim ücreti ne kadardır? Triger kayışı ne kadara değiştirilir? Triger seti ve kayışı fiyatları ne kadardır. Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Yazımıza başlamadan önce triger kayışının ne işe yaradığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Aracımızın motorunda bir krank mili, birde eksantrik mili bulunmaktadır. Krank mili pistonların aşağı yukarı aşağı inip çıkmasıyla hareket ederken, eksantrik mili dönmek için gücünü krank milinden alır. Krank mili ile eksantrik arasında bulunan kayışa triger kayışı adı verilir. Eksantrik mili ise supapların ve motor zamanlamasının ayarlanmasında rol oynar. Eksantrik mili döndükçe emme ve egzoz zamanlamasını ayarlar. Emme zamanı açıkken, egzoz valfleri kapalı, egzoz supapları açıkken emme supapları kapalı konumdadır. Bu dakika yüzlerce defa gerçekleşir. İşte eksantrik milini dönüşünü sağlayan parçaya triger kayışı adı verilir.

Triger Kayışı Fiyatları Ne Kadardır?

Triger kayışı ister dizel olsun ister benzinli tüm araçlarda bulunmaktadır. Ayrıca fiyatları triger kayışının markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Triger kayışı değişirken, devir daim pompası da değişmektedir. Bu sebeple triger seti içerisinde kayış, devirdaim pompası ve gergi rulmanı bulunmaktadır. Bunlar değişim sırasında komple değişirler.

  • Renault Megane 1, 2 ve 3 Triger Kayış Seti, 1.4 ve 1.6 16 valf motorlar ile uyumlu Mais marka : 420 Lira
  • Renault 1.5 DCi Triger Seti, Mais marka : 350 Lira
  • Ford Focus 1.4, 1.6 16 Valf bezinli triger seti orjinal Fomoco marka : 400 lira
  • Tofaş şahin, kartal, doğan 1.6 triger seti : 200 lira
  • Toyota Corolla 1.6 benzinli Gates marka triger seti : 500 lira

Yukarıda gördüğünüz gibi triger kayışı seti fiyatları 200 ile 750 lira arasında değişmektedir. Ancak daha pahalı otomobillerin triger set fiyatları da değişmektedir.

Triger seti değişimi işçilik ücreti ise tüm arabalar için neredeyse aynıdır. Triger değişimlerinde parça + işçilik olarak fiyatlandırma yapılmaktadır. 2021 yılı itibariyle triger değişimi için 250 lira gibi bir işçilik ücreti alınmaktadır. Triger kayışı ne kadar sürede değişir diye soracak olursanız normalde 1 gündür. Sabah değişim için bıraktığınız aracınızı akşam alabilirsiniz. Ancak ustanızdan muhakkak değişimin ne kadar süreceği ve ne kadar fiyata değiştireceği konusunda önceden bilgi alınız. Malum sanayide fiyat bilgisi sorulmadan yapılan işler sonunda çok fazla para isteyebiliyorlar.

Ayrıca triger kayışı değişirken işinin ehli bir ustaya yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü sente ayarı gibi çok ince işçilikler gerekmektedir.

Yorum Yap