Üst Kapak (Silindir Kapak) Contası Neden Yanar, Belirtileri ve Değişim Ücreti

Okunuyor Üst Kapak (Silindir Kapak) Contası Neden Yanar, Belirtileri ve Değişim Ücreti

Otomobillerin motorlarında su, yakıt ve yağ gibi sıvılar bir uyum içerisinde çalışırlar. Ancak motor çalışırken bu üç sıvının birbirine karışmaması gerekir. Bu sızdırmazlığı sağlayan parça ise üst kapak contası veya silindir kapak contası adı verilen parçadır.

Silin kapak contası motorun üst kapağıyla motor bloğu arasında bulunan kauçuk malzemeden yapılmış bir parçadır. Silindir kapak contasının görevi motor yağı, radyatör suyu ve yakıtın birbirine karışmasını engellemektir. Bir nevi bariyer görevi görev bir parçadır. Silindir kapak contasının bir diğer görevi motor içerisindeki basıncın dışarıya sızmasını engellemektir.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Aslında halk arasında silindir kapak contası yanması olarak bilinse de gerçekte üst kapak contası neden sızdırır olacaktır. Bu contanın sızdırmasının en büyük nedeni motorun hararet yapmasıdır. Normalde aracımızın motorunun 90 ile 105 derece bir sıcaklık arasında çalışması gerekir. Ancak motor soğutma suyu 105 derece sıcaklığın üzerine çıkarsa, plastik malzemeden yapılan üst kapak contası erir ve kaçırmaya başlar. Bu duruma üst kapak contasının yanması denilir. Üst kapak contasının sızdırmasının bir diğer sebebi ise kullanım ömrünü tamamlamış olmasıdır. Sürekli aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalması nedeniyle zamanla conta aşınır ve sızdırmazlığını kaybeder.

Yeni değiştirilmiş bir conta

Yeni değiştirilmiş bir conta

Yanmış Üst Kapak Contası Belirtileri

Eğer aracınızın motorunda üst kapak contası yandıysa bu durumda size bazı belirgin belirtiler verecektir. Aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı sizin aracınızda varsa mutlaka bir servise giderek aracınızı tamir ettirmelisiniz.

1- Motorun Hararet Yapması

Aracınızla seyir halindeyken diğer soğutma sistemi elemanları (termostat, radyatör, fan vb gibi) doğru çalışmasına rağmen hararet yapıyorsa bunun büyük ihtimal sorumlusu üst kapak contasının yanmasıdır. Çünkü soğutma suyu yanma odasına sızar ve radyatörün soğutamayacağı kadar ısınır. Sonuç olarak silindir kapak contası yandıysa aracınız sürekli hararet yapar.

2- Egzozdan Beyaz Duman Gelmesi

Eğer soğutma suyu silindir yanma odasına girerse, egzozdan beyaz duman geldiği görülür. Ancak kış aylarında egzoz sistemi ısınana kadar gelen beyaz duman normaldir. Eğer motor ısınmasına rağmen hala beyaz duman geliyorsa aracınızın üst kapak contası yanmış olabilir.

3- Sızıntı Olmamasına Rağmen Radyatör Suyunun Azalması

Aracınızın radyatör suyu (antifriz) sürekli azalıyorsa ilk olarak radyatör hortumu, radyatör ve diğer yerlerden su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Eğer hiç bir şekilde sızıntı yoksa ama aracınız su eksiltiyorsa bunun sebebi motor yanma odasında giren suyun buharlaşıp yok olmasıdır. Kısaca aracınız sızıntı olmamasına rağmen su eksiltiyorsa silindir kapak contası yanmış olabilir.

4- Motor Yağında Süt Beyazı Gibi Lekelenme

Aracınızın motor yağını en fazla 1 ayda bir yağ kontrol çubuğuyla kontrol etmelisiniz. Aracınızın motor yağında beyazlama varsa bunun sebebi, radyatör suyu ile yağın birbirine karışmasıdır. Normalde birbiri ile temas etmemesi gereken bu iki sıvı üst kapak contasının kaçırması sonucunda birbiriyle temas ederse motor yağı süt gibi renklenebilir.

5- Radyatör Suyunda Köpüklenme

Bir önceki maddede dediğimiz gibi radyatör suyu ile motor yağının birbirine temas etmemesi gerekir. Eğer üst kapak contası görevini yerine getiremezse sızıntıya neden olur ve radyatör suyu ile yağ birbirine karışır. Radyatör kapağını açtığınızda veya genleşme kabında kahverengi bir köpüklenme görüyorsanız yağ ile su birbirine karışıyor anlamına gelir.

6- Motorun Su Kaynatması

Aracınızı bir müddet kullandıktan sonra radyatör suyunun kaynadığını görüyorsanız, silindir yanma odasına giren su nedeniyle suyun radyatör tarafından soğutulamayacak kadar sıcak olduğu ve kaynama noktasını geçtiğidir.

Üst Kapak Contası Tamiri, Fiyatı ve Değişim Ücreti

rektifiyeden yeni gelmiş silindir kapağı

Ustanız aracınızda üst kapak contasının yandığını tespit ederse motorun silinir kapağını yerinden söker. Kapak rektifiye olmak için kapakçıya gider. Bu işlemin ücreti 500 ile 750 lira arasındadır. Daha sonra yeni bir conta alacaksınız, bunun parça fiyat 150 ile 300 lira arasındadır. Daha sonra ustanız silindir kapağını yerine takacaktır. Bu işlemin işçilik ücreti ise 400 – 600 lira arasındadır.  Ayrıca bir kaç işlem içinde ücret vereceksiniz. Bugün orta halli bir arabanın üst kapak contasının değişim ücreti 2500 liranın üzerinde bir paraya mâl olmaktadır.

Yorum Yap