Volkswagen Bora Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Volkswagen Bora Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Volkswagen’in c segmenti sedan otomobili olan Bora nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Volkswagen Bora kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volkswagen 1998 yılında yeni Golf’ü tanıtırken aynı zamanda yeni modeli olan sedan ve stationwagon kasa tipleri bulunan Bora’yı da tanıttı. Bora ilk olarak 1998 yılında satılmış olup 2006 yılında satıştan kaldırılmıştır. Daha sonra yerini Jetta modeline bırakmıştır.

Volkswagen Bora Nasıl Bir Araba?

Bora’nın ilk çıktığı zamanları çok iyi hatırlıyorum. O zamanlar arabaların ön farlarında kalın camlar kullanılırken Bora’nın farlarında ince cam vardı. Hatta biz o zamanlar arabanın far camı yok diye düşünürdük. Neyse c segmenti olarak üretilen Bora, gerçekten de Volkswagen’in ürettiği en iyi arabalardan bir tanesidir bana göre. Basic, Comfortline, Highline, Pacific, Primeline ve Trendline donanım paketleri vardır. Donanım olarak “ABS, ESP, sunroof, hız sabitleyici, 6 hava yastığı, dijital klima” gibi özellikleri bulunmaktadır. Bora’nın 5 ve 6 ileri manuel vitesli şanzımanının yanı sıra 4 ileri otomatik vitesli seçenekleri de vardır. Genelde sedan kasa tipleri satılmış olsa da, stationwagon kasaları da mevcuttur. Bora’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 1998 ile 2006 yılları arasında satılmıştır. Bu motor 105 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır. LPG taktırınca motor arıza lambası yanıyor.

1.8 Benzinli : Bora 4 motion yani 4×4 Boralarda yer almış bir motordur. 4 çeker olması sebebiyle oldukça güçlü bir motordur. 125 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. 4 silindirli olan bu motor şehir içinde 12.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motor değildir.

1.9 TDI Dizel : Bora’nın tek dizel motor seçeneğidir. 100 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. 2003 ile 2006 model yılları arasında satılan Boralarda mevcuttur. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketmektedir.

2.3 Benzinli : Çok az sayıda da olsa satılmıştır. 1998 ile 2001 modeller yılları arasında yer almıştır. 5 silindirli olan bu motor 150 beygir ve 205 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 13.5, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile çok uyumlu bir motor değildir.

Volkswagen Bora Kullanıcı Yorumu

Volkswagen Bora sahibi olmayan çok kişi internette hakkında konuşup duruyor. Ben 2 yıl boyunca çok severek kullandığım bir otomobildi. İlk olarak içerisinde çok kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen en ufak bir solma veya çatlama olmuyor. Trim sesleri de çok az. Tok kapı sesi denilen tabir Bora’da bir hayli var. Sanki bir tankın içine oturmuş gibi hissediyorsunuz. İç hacmi oldukça geniştir. Arka diz mesafesi sanki bir d segmenti arabanınki kadar geniş ve rahat bir araba. Uzun yolda yola resmen yapışıyor. Sürüş keyfi çok güzel bir otomobil bence. Yüksek hızlarda bile yol tutuşunu kaybetmiyor.  Otobanda 220 km/s hızla gittiğim bile oldu. Öyle performanslı ve güzel bir motora sahiptir. Frenleri çok güçlüdür. Ani fren yapmam gereken durumlarda kısa süre içinde düz bir çizgi halinde arabayı durduruyor. Keşke Volkswagen, Bora’yı hala daha üretseydi diyorum bazen.

Volkswagen Bora Alınır Mı?

Eğer bu arabalardan bir tanesini almak istiyorsanız mutlaka temiz kullanılmış bir tanesini almaya dikkat edin. Motor ve yürüyen aksam parçaları Golf ile aynı olduğu içinde kolayca bulunabiliyor ve ucuz. Ancak kaporta aksam parçaları biraz pahalı. Bulunamıyor değil ama pahalı. Bence Bora fiyatına göre alınabilecek en iyi c segmenti otomobillerden bir tanesi.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap