Yağ Lambası Neden Yanar? Rölantide Yanması Gaza Basınca Sönmesi

Okunuyor Yağ Lambası Neden Yanar? Rölantide Yanması Gaza Basınca Sönmesi

Aracınızın yağ lambası neden yanar. Motor çalışmasına rağmen yağ lambası sönmüyorsa bunun sebebi nedir. Rölantide ve düşük devirde yağ lambasının yanmasının sebebi nedir. Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Aracınızla seyir halindeyken gösterge panelinde bir anda yağ lambası ve motor arıza işareti yandıysa bu oluşabilecek en önemli arıza işaretlerinden bir tanesidir. Çünkü motorun çalışması için sürekli olarak yağlama yapması gerekir. Eğer aracınızın yağ lambası motor çalışmasına rağmen sönmüyorsa yani aracınızın motoru çalışırken yanmıyorsa yağlama sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Şimdi gelin yağ işaretinin yanmasının sebeplerine bir göz atalım.

Yağ Lambası Neden Yanar?

Burada en basit çözümden en zor ve pahalı olanına doğru sıralayacağız. Eğer aracınızda yağ lambası yanıyorsa sizde aşağıdaki adımları izleyerek sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

1- Yağ Seviyesinin Eksik Olması

Aracınızın yağ lambası yandığı anda hemen aracınızı uygun bir yere çekin ve motoru kapatın. Daha sonra yaklaşık olarak 5 dakika bekleyin. Beklemenizin sebebi motor içerisindeki yağın kartere süzülmesini beklemektir. 5 dakika sonra yağ çubuğunu çekin ve ardından bir kaç kez silerek tekrar tekrar kontrol edin. Aracınızın yağı bir sebepten dolayı eksilmişse yağ lambası yakacaktır. Aracınızın motor yağını tamamlayın. Sonra tekrar çalıtırın. Lamba yeniden yanıyorsa;

2- Filtrenin Tıkalı Olması

Yağ içerisinde bulunan pislik nedeniyle yağ filtresi tıkanabilir. Bu da motorun içine yağ geçmesini engelleyebilir. Yağ filtresinin değiştirerek yağ lambasının sönmesini sağlayabilirsiniz.

3- Yağ Müşürü ve Sensörü Arızası

Aracınızın motorunda yağın bir basınç altında olması gerekiyordur. Eski model araçlarda yağ müşürü, yeni model araçlarda ise yağ basınç sensörü bulunmaktadır. Bu parçalar yağın basıncını sürekli olarak ölçer. Eğer aracınızın yağ müşürü ve yağ basınç sensörü arızalıysa, yağ lambası yakacaktır. Değiştirin ve ardından lamba hala yanmaya devam ediyorsa

4- Yağ Pompasının Arızalanması

Yağ pompası bazı araçlarda karter içinde bazı araçlarda ise motor içerisinde yer alır. Yağ pompası arızalanırsa değiştirilmesi için motorun indirilmesi bile gerekebilir. Ancak sanayide aracın motorunun yağ basıncı düzeyini ölçen yerler vardır. Sizde yağ pompasını ölçtürün. Eğer pompa doğru çalışmıyorsa değiştirmeniz gerekecektir.

5- Arabanın Motor İstemesi

Pistonlar yağlanırken piston kenarlarında bulunan segmanlar yağın yanma odasına geçmesini engeller. Ancak aşınan segmanlar yağ basıncının kaybolmasına neden olabilir. Bu da aracınızın yağ lambasının yanmasına neden olabilir. Eğer bu yüzde yağ lambanız yanıyorsa aracınız motor istiyor demektir.

Sonuç olarak aracınızın yağ lambası motor çalışırken yanıyorsa bu çok basitte olabilir çok pahalı bir işlemde olabilir. Bu yüzden aracınızın yağ lambası yandığında kesinlikle kullanmadan kenara çekin ve bir çekici yardımıyla ustaya götürün. Eğer kullanmaya devam ederseniz motor yağsız kalabilir ve motorun yatak sarmasına neden olabilirsiniz.

Yorum Yap