Yağ Pompası Nasıl ve Ne Kadara Değiştirilir?

Okunuyor Yağ Pompası Nasıl ve Ne Kadara Değiştirilir?

Aracınızın kalbi konumundaki yağ pompası motorun çalışması için çok önemli parçalardan bir tanesidir. Peki ya yağ pompası değişimi ne kadar tutar? Yağ pompası ne kadar fiyata değiştirilir? İşte yağ pompası değişimiyle ilgili tüm soruları açıklayacağız.

Bir insanda nasıl kalp damarlara kan pompalıyorsa otomobillerde de motor yağını yağ pompası dolaşıma sokar. Eğer aracınızda yağ pompası arızalanırsa motorun çalışması için gerekli yağ sağlanamaz. Bu durumda aracınızın motoru yatak sarabilir. Bu sebeple aracınızın yağ pompası arızalı ise bunu hemen teşhis etmeniz ve tamir ettirmeniz hayati önem taşımaktadır. Bu parça ile alakalı olarak Yağ pompası nedir? Yağ Pompası arızası belirtileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yağ Pompası Fiyatları Ne Kadardır?

Bir otomobilin yağ pompası marka ve modele göre değişmektedir. Yağ pompası içten yanmalı tüm motorlarda bulunan bir parçadır. Buna göre yağ pompası fiyatları 300 ile 2000 lira arasında olabilir. Yağ pompası çok uzun ömürlü bir parça olduğu için alırken kaliteli olanını almanız sizin yararınıza olacaktır.

Yağ Pompası Nasıl Değiştirilir?

Ustanız aracınızın yağ pompasını değiştirmek için onu önce lifte kaldırmak zorundadır. Ardından yağ pompasının bulunduğu taraftaki tekeri söker. Tekeri söktükten sonra alt tabla yerinden çıkartılır. Yağ pompası triger kayışından güç aldığı için triger kayışı yerinden sökülür. Ardından gergi bilyası sökülür. Son olarak yağ pompası motor üstündeki yerinden çıkartılarak sökülmüş olur. Bu yaklaşık 2 saatlik bir işlemdir. Ardından ustanız yeni yağ pompasını sıvı conta ile yerine sıkıca takar. Bu işlemde 1.5 saat bir süre almaktadır. Sonuç olarak aracınızın yağ pompası değişmiş olacaktır.

Yağ Pompası Ne Kadar İşçilik Ücretine Değişir?

Yine marka ve modele göre değişen bir fiyata sahiptir. Öreğin bir Tofaş şahin’in yağ pompası değişimi işçilik ücreti 250 lira iken, bir Passat’ın yağ pompası değişim işçilik ücreti 750 lira tutmaktadır. Ford Focus, ToyotaCorolla, Renault Megane, Clio, Honda Civic için yağ pompası değişim ücreti 2021 – 2022 yılı için 500 lira civarında bir işçiliğe değiştirilmektedir.

Yorum Yap