Yakıt Enjektör Temizleyici Katkısı İşe Yarıyor Mu? Nasıl Kullanılır?

Okunuyor Yakıt Enjektör Temizleyici Katkısı İşe Yarıyor Mu? Nasıl Kullanılır?

Yaklaşık 30 yıldan bu zamana üretilen otomobillerde enjeksiyonlu sistem motorlar kullanılmaktadır. Bu yakıt enjektörleri de zamanla arıza yapabilirler. Bunların önüne geçmek için üretilen yakıt enjektör temizleyici katkı maddesi işe yarar mı? Yakıt enjektör temizleyici nasıl kullanılır? Bu sorulara yanıt arayacağız.

İster dizel ister benzinli olsun aracın motoruna yakıt püskürten parçalara yakıt enjektörü adı verilir. Bu enjektörler yanma odasına yakıtı püskürterek yanmasını sağlarlar. Yakıt enjektör memesi çok ince olduğu için içerisinde zamanla yakıt içerisindeki tortular birikir ve tıkanmasına neden olur. Eğer aracınızda bulunan enjektörlerden bir tanesi bile tamamen tıkanırsa aracınızın o silindirine yakıt gelmediği için yanma oluşmaz ve ciddi sorunlara yol açabilir.

Bu sebeple aracınızın yakıt enjektörlerinin bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Çünkü enjektörler zamanla tıkanır ve geri dönülemez arızalara neden olabilir. Enjektörler çok pahalı parçalar olduğu için mutlaka arada sırada temizletmeniz gerekmektedir. Uzun süre bakım yaptırılmayan yakıt enjektörleri bulundukları yere kaynaklar ve sökülemez hale gelirler.

Yakıt Enjektör Temizleyici İşe Yarar Mı?

Bu konuyla ilgili başımdan geçen bir olayı ve devamında yaptığım işlemi anlatmak istiyorum. 2010 yılında sıfır olarak bir dizel otomobil aldım. 5 yıl boyunca yakıt enjektörlerine hiç bir şey yaptırmadım ve kullanmaya devam ettim. Bu süre sonunda aracım sabahları zor çalışıyordu. Bende aracımı ustaya götürdüğümde yakıt enjektörlerinin ikisinin tıkalı olduğunu öğrendim. Temizletmek için çıkartmaya çalıştığımızda enjektörler yuvasına kaynamış olduğu için çıkaramadık ve içinde kırıldı. Sonuç olarak üst kapak söküldü ve o şekilde çıkarıldı. Ben enjektörleri zamanında temizletmiş ve bakımlarını yaptırmış olsaydım ok daha ucuz bir şekilde kurtulacaktım. Bu yüzde o zamanın parasıyla 5 bin lira vermiştim.

Daha sonra ustamdan her 6 ayda bir yakıt enjektör temizleyici katkı maddesi kullanmam yönünde uyarı aldım. Bende son 5 yıldır sürekli kullanıyorum ve her yıl enjektörleri söktürüp temizletiyorum. Bu sayede enjektörlerle alakalı hiç bir arıza almadım. Enjektör temizleyici katkı maddesinin işe yaradığını bu sayede öğrenmiş oldum. Siz de aracınızda kullanabilirsiniz ve emin olun çok işe yarıyor. Burada size reklam olmaması amacıyla kesinlikle marka adı vermeyeceğim. Ama piyasada en çok bilinen bir markayı kullanıyorum.

Yakıt Enjektör Temizleyici Katkı Maddesi Nasıl Kullanılır?

İlk olarak kaliteli bir yakıt enjektör katkı maddesi alın. Ardından aracınızın deposunu tam olarak doldurun yani fulletin. Ardından aldığınız katkı maddesini yakıt deposunun içine boşaltın. Ardından aracınızı motoru durdurmadan en az 15 dakika kullanın.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap