Yakıt Filtresi Ne İşe Yarar? Tıkalı Yakıt Filtresi Belirtileri

Okunuyor Yakıt Filtresi Ne İşe Yarar? Tıkalı Yakıt Filtresi Belirtileri

Aracınız ister benzinli ister dizel olsun mutlaka bir yakıt filtresi vardır. Peki ya yakıt filtresi nedir ve ne işe yarar? Yakıt filtresi tıkanırsa ne olur? Tıkalı yakıt filtresi belirtileri nedir? Yakıt filtresi kaç km’de ne zaman değiştirilir? Yakıt filtresi fiyatları ne kadardır? Gibi sorulara yanıt arayacağız.

Günümüzde fosil yakıtla çalışan otomobillerin bir yakıt deposu bulunmaktadır. Bu depodan yakıt pompası aracılığı ile yakıt motora gönderilmeden önce filtre edilmesi gerekir. Çünkü yakıt içerisinde pek çok yabancı madde bulunabilir. Eğer bu maddeler motorun içine girerse çok ciddi motor arızalarına neden olabilir.

Yakıt Filtresi Ne İşe Yarar?

Yakıt deposundan motora kadar bir hat içinden yakıt gönderilir. Bu yakıtı filtreleyen parçaya benzin filtresi diğer adıyla yakıt filtresi adı verilir. Yakıt sadece kendisi değil, zamanla eskiyen depo içerisinde oluşan korozyonlar ve yakıt hattındaki daha başla şeyler tarafından da kirlenebilir. Tüm bu yabancı maddelerin motorun yanma odasına girmesine engel olan parçaya yakıt filtresi adı verilir.

Tıkalı Yakıt Filtresi Belirtileri

1- Performans ve Çekiş Azalması

Yakıt filtresi tıkanmaya başladığı zaman aracın motoruna gerekli miktarda yakıt gönderilemez. Bu da aracınızın motorunun fakir çalışmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda aracınızın performansında ve çekişinde düşme meydana gelecektir.

2- Yakıt Enjektörlerinin Tıkanması

Yakıt filtresi tamamen dolduğu zaman benzini filtre etmeden motor püskürtülmek üzere enjektörlere gönderir. Enjektörlerin uçları çok ince olduğu için yakıt içinde yabancı maddeler tıkanmasına neden olabilir.

3- Rölanti Dalgalanması

Motor yakıt bir fazla, bir az girebilir. Bu da motorun rölanti de dalgalanmasına neden olabilir.

4- Motorun Zor Çalışması

Normalde aracınızın kontağını açtığınız anda motora hemen yakıt gönderilir. Ancak yakıt filtresi tıkandığı zaman yakıt motora zor ulaşır. Bu da aracınızın zor çalışmasına neden olacaktır.

5- Ani Hızlanmalarda Motorda Tekleme

Aracınızla seyir halindeyken ani hızlanmalara ihtiyaç duyarsınız. Gaza köklediğiniz anda motor çok daha fazla yakıt girmesi gerekir. Ama yakıt filtresi tıkalı olunca hemen tepki veremez. Bu da ani hızlanmalarda veya yokuş çıkarken motorun teklemesine neden olur.

6- Arabada Benzin Kokusu Oluşması

Aracınızın yakıt filtresi tıkandığı zaman pompa yakıtı basar. Ancak tıkanma nedeniyle daha ileriye gidemez ve sızıntıya neden olur. Sıkışan yakıt aracınızın içinde kokuya neden olacaktır. Özellikle havalandırma sistemini çalıştırdığınızda aracın içerisinde bir yakıt kokusu geldiği fark ederseniz yakıt filtresi tıkanmış olabilir.

Yakıt Filtresi Ne Zaman ve Kaç Kilometrede Değişir?

Yakıt filtresinin her iki bakımdan birisinde değiştirilmesi önerilmektedir. Araçların kullanım kılavuzlarında her ne kadar daha uzun verilse de ülkemizde satılan yakıtların bir çoğunun içerisinde yabancı cisim bulundurması nedeniyle çok daha çabuk dolmaktadır. Bu sebeple yakıt filtresini en fazla 30 bin kilometrede bir değiştirmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap