Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları 2022

Okunuyor Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları 2022

Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları 2022

Yeni Renault Taliant, daha önceki yıllarda ürettiği Symbol modelinin yerini alan bir otomobil olarak firmanın kullanıcılarına benzin, benzin & LPG olarak sunduğu Renault’un yeni üyesidir. Taliant 1.0 motor özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Touch ve Joy paketleri olan araç manuel vites 65 ve 90 beygir ile Taliant x-tronic otomatik vites 90 beygir seçenekleriyle karşımıza çıkmaktadır.

25 Mayıs 2021’de piyasaya sürülen Taliant, sedan Dacıa Logan ile birlikte değerlendirilebilir. Sedan Logan ile teknik açıdan benzemesine rağmen tasarım olarak farklılıkları bulunan Taliant piyasada en ucuz araçlardan biri olarak karşımıza çıkmakta ve bu durumda kullanıcılara cazip gelmektedir.

Joy ve Touch olmak üzere iki donanım paketi olan Taliant’ın Joy paketinde 13 standart opsiyona 4 ek donanım alınabiliyor. Bu ek donanımlardan far sensörü, hız sabitleyici, otomatik acil durum freni öne çıkmaktadır. Joy pakette arka camlar manuel, sürücü koltuğu yükseklik ayarı yok, küçük bir radyo, 15 inç kapaklı jant bulunmaktadır. Touch paketinde arka park sensörü, geri görüş kamerası, 8 inç multimedya ekranı (apple car play uyumlu), yağmur sensörü, 16 inç jant, otomatik klima ön kol dayama, arka koltuklarda katlanabilir masa, arka camlar otomatik, deri direksiyon mevcuttur. Touch paketine opsiyon olarak eller serbest paketi, elektronik el freni, kör nokta uyarısı, ön park sensörünü içeren sürüş destek paketi, navigasyon paketi, 16 inç alaşım jantlar, metalik renk, yedek lastik opsiyonları mevcuttur.

Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları

Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları

Modern ve şık bir görünüşe sahip Taliant, Symbole göre tavan yüksekliği düşürülmüş, Renault logosu büyütülmüştür. Taliant bagaj hacmine gelince Renault tebriki hak eden bir tasarıma imza atmıştır. Skoda Octavia’yı dahi kıskandıran bagaj 628 litre bagaj hacme sahiptir. Bagajdaki bölme aparatları ise yüklemede oldukça kolaylık sağlamaktadır.

B sınıf bir sedan araç için yeterli sayılabilecek koltuk diz mesafelerine sahip olan araç Symbole göre daha uzun ve daha yüksektir; ancak bu konuda beklentileri yüksek tutmamak gerekir. İçindeki saklama alanları Symbol ile neredeyse aynı genişliğe sahip olan Taliant’ta arka kol dayama yoktur. Ön konsolda ve kapı pandizotlarında sert plastik kullanılan Taliant’ta zaman içerisinde trim sesi olması muhtemel bir durumdur. Koltukları sıfır bir araç için güzel olsa da zamanla sertleşmesi ve özellikle sürücü koltuğu biniş kısmında deformelerin olması kaçınılmaz görünmekteyse de fiyat performans açısından kıyasladığınızda sınıfı geçebilecek niteliktedir.

Üst segment arabalardaki kalite ve genişliği bulamayacağınız Taliant için belki de en doğru tanımlama “kaliteli olması için değil kalitesiz olmaması için üretilmiştir.” cümlesidir. Symbole göre daha iyi yol tutuş ve süspansiyona sahip olan Taliant motor sesini içeri çok almazken yol sesini Symbol’ deki kadar almaktadır. Sürüş olarak Symbol’den daha iyi bir his verdiği de kanaatini de sizlerle paylaşmak isteriz. Direksiyonu da Symbole göre daha hafifleyen Taliant’ın süspansiyondaki iyileştirmesi aracı bir üst noktaya taşımış diyebiliriz.

Yol tutuş olarak Symbole göre yüksek olduğundan arka tarafın hafif olmasına bağlı olarak yan rüzgârlarda ve virajlarda güven hissini azalttığını söylemek mümkündür. Dikkatimizi çeken ve bizce rahatsız edici durum ise park sensörlerinin gövde rengi ile aynı olmaması oldu. Bu da sonradan takılma hissini bizlere ve muhtemelen diğer kullanıcılara da vermektedir. Sakin sürüşlerde fabrika verisine yakın değerleri elde etmek 1- 1,5 litre farkla mümkün (6, 6.5 litre ortalama yakıt tüketimi); ancak 1.0 motordan orta seviye bir performans beklediğinizde bu rakamın 8- 8,5 litrelere çıktığı görülmektedir. Yüksek performansta ise bu rakam rahatlıkla 10 litrenin üstüne çıkıyor hatta 11- 11,5 litreleri görebiliyor. Üç silindirli olan Taliant’ta x-tronic şanzıman ekonomi için tasarlandığından olsa gerek devri sürekli olarak iki binde tutma eğilimi içine giriyor bu da Renault Taliant’ın performans ve tepki isteyen sürücüler için bir dezavantaj yarattığını öngörmek mümkündür.

Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları

Yeni Renault Taliant Fiyat Listesi, Özellikleri ve Yorumları

Renault Taliant Fiat Egea Karşılaştırması

Piyasadaki en güçlü rakibi olan Egea ile karşılaştırıldığında Taliant’ın önemli özelliklerde geride kaldığını söyleyebiliriz. Özellikle fiyat noktasında, kullanılan malzeme, süspansiyon, sürüş hissi ve yol tutuş olarak Egea’yı daha iyi olarak tanımlayabileceğimiz karşılaştırmada Taliant’ın dizel seçeneğinin olmaması da ayrı bir dezavantaj olarak düşünülebilir.  Ancak Symbol’ün yerini alan Taliant için şirket aracı olarak kullanımda veya dış görünüş olarak beğeni hususunda Egea ile karşılaştırıp daha iyi olduğunu söyleyenler de olabilir. Buna Renault’un Türkiye’deki yaygın parça ağı ve ustaları da dahil edilip Renault sevenler için Egea’ya karşı bir tercih sebebi olabilir.

Taliant mı Güvenli Egea mı?

Renault Taliant ve Fiat Egea’nın güvenliği hususunda Euro Ncap verilerine bakmak ve bu değerlendirmeleri esas almak gerekir; zira bu hususta en güvenilir verilerin buradan çıktığını söylemek mümkündür. Taliant’ın 2021’de çıkmış olması nedeniyle henüz Euro Ncap verileri yayınlanmış değil. Fakat Dacıa Logan’ın ve Sandero’nun teknoloji ikizi olduğunu göz önüne alırsak yapılan yanal ve yarı dikey çarpışma testlerini şimdilik referans kabul edebiliriz. Bu testlerde gerek yolcu, gerek yaya güvenliği açısından bu araçların Egea’nın bir yıldız altında kaldığını söylemek gerekir. Referans aldığımız araçlar Taliant’ın hem teknoloji hem de üretim bandı ikizi olduğundan bu kıyaslamamızın bizi çok yanıltacağını düşünmüyoruz.

Taliant mı alınır Egea mı?

Biz ce bu sorunun cevabı Renault Taliant yerine Fiat Egea’dır; ancak Renault markasını sevenler ve onun sunduğu hizmetlere ve şartlara güvenenlerin yanı sıra görünüş özelliği olarak Taliant’ı sevenler ile Renault’un motor dayanıklılığını tercih edenler Taliant cevabı verebilir. Bizim baz aldığımız kriterler şunlardır:

  • Fiyat Ekonomisi
  • Yakıt tüketimi
  • Süspansiyon
  • Yol tutuş
  • İç aksamdaki kalite
  • Genişlik
  • Modelin piyasa satışı ve piyasa değeri
  • Euro Ncap çarpışma testleri neticesinde güvenlik

Bu kriterleri gözeterek yaptığımız kıyaslamada bizce Egea bir hatta bazı noktalarda birkaç gömlek üsttedir. Belki genişlik noktasında Taliant’ın çeşitli avantajları olabilir; ama bütün kriterler açısından baktığımızda Fiat Egea almak daha avantajlı durmaktadır.

Symbol mü Taliant mı?

Taliant, Symbole göre bizce iyileştirilmiş bir araç. Gerek süspansiyon gerek yol tutuş, gerek yol sesi, gerek iç malzeme kalitesi açısından daha iyi; ancak Symbol ün dizel seçeneğinin olması ve bu seçenekteki motorların hem performans hem de yakıt ekonomisi yaptığı düşünüldüğünde Taliant, Symbolü bu yönüyle aratacağa benziyor. Symbol’ ün Türkiye piyasasında yakaladığı pazarı Taliant’ın yakalayıp yakalamayacağı sorusunda bir tahminimiz olsa da biz de bu soruya cevap verecek olan tüketicinin tepkilerini ve alım oranını merakla bekliyoruz.

 

Taliant Başlangıç Fiyatı
Touch 324.000 TL
Joy 286.000 TL

 

Merak Edilen Veriler

Taliant (1.0 SCE 65 BG) Yakıt Tüketimi
Benzin (Ortalama) 5,6
Benzin (Şehir Dışı) 4,9
Benzin (Şehir İçi) 6,2
0-100 hızlanma zamanı 17 saniye
Beygir/Kw 65
Tork 95
Vites Manuel 5 ileri

 

Taliant (1.0 Turbo 90 BG) Yakıt Tüketimi
Benzin (Ortalama) 5,6
Benzin (Şehir Dışı) 4,8
Benzin (Şehir İçi) 6,1
0-100 hızlanma zamanı 11,7 saniye
Beygir/KW 90
Tork 160
Vites Manuel 6 ileri

 

Taliant (1.0 Turbo X –tronic 90 BG) Yakıt Tüketimi
Benzin (Ortalama) 6,1
Benzin (Şehir Dışı) 5,1
Benzin (Şehir İçi) 6,5
0-100 hızlanma zamanı 13,9 saniye
Beygir/KW 90
Tork 142
Vites Otomatik

 

Otomatik vites sınıfının en dolu paketi (metalik renk, kablosuz apple car play, geri görüş kamerası, eğlence paketi, güvenlik paketi, çelik jant) opsiyonları ile fiyatı

Taliant Fiyat
Otomatik, dolu paket 414.650 TL

 

Yorum Yap